Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Emberizidae
Česká jména: strnad obecný
Anglická jména: Yellowhammer
Rozšíření: Žije v Evropě až po severní Skandinávii, v severní Africe, Malé Asii, na Kavkaze i v Zakavkazsku, ve Střední Asii, na západní a jižní Sibiři. Byl vysazen na Nový Zéland. Na tomto rozsáhlém území se rozlišuje několik poddruhů, u nás žije poddruh nominátní.
Způsob života: Upřednostňuje otevřenou krajinu s poli a loukami, s křovinatými porosty, úhory, polní cesty lemované keři, remízky, živé ploty, okraje smíšených lesů.
Je všežravec, živí se semeny, pupeny, hmyzem, pavouky a stonožkami.
Již v únoru začíná sameček zpívat, zanedlouho dochází k páření a začátkem dubna hnízdí. Hnízdo si staví pouze samička v zemním důlku pod keřem, ve vysoké trávě nebo nízko v hustém křoví z klacíků, stonků a mechu, vystlané srstí a jemným materiálem. Do hnízda snáší (2–)4–5(–6) vajec, která zahřívají oba partneři po dobu 12–14 dní. Ptáčata krmí 12–14 dní oba rodiče hmyzem, který rozdrtí v zobáku, a změklými semeny z volete. Mláďata vyvádí dvakrát ročně.
Je společenský. V zimě se často sdružuje v hejnech s jinými strnady a pěnkavami, toulá se po zaplevelených polích a sbírá semena. Objevuje se i na krmítku a u krmelců.
Popis: Štíhlý žlutavý strnad dosahující délky těla 15–17 cm, rozpětí křídel 23–29 cm a hmotnosti 24–30 g. Samec má jasně žlutou hlavu s temnějšími pruhy. Spodní část těla je žlutá s jemnými tmavými proužky a svrchní část těla je kaštanová s černým žíháním. Skořicově hnědý kostřec žíhaný není, strany ocasu jsou bílé. V zimě jsou hlava i hrdlo hnědavě vzorované, žlutá spodina těla je bledší. Samice je nenápadná, matně žlutá, na hřbetě je méně výrazně kaštanová, na hlavě a spodní části těla je více čárkovaná. Mladí jedinci se podobají samici.
Fotografováno ve dnech 17. 4. 2020 (Česko, Čechy, Květnice) a 23. 4. 2020 (Čechy, PP Pamětník).