Syn.: Cunigunda purpurea (L.) Lunell, Eupatoriadelphus purpureus (L.) R. M. King et H. Rob., Eutrochium purpureum (L.) E. E. Lamont
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Severoamerický druh vyskytující se v severovýchodní části USA a kanadské provincii Ontario, areál zabírá Novou Anglii, jih oblasti Velkých jezer a východ Středozápadu USA, na západě zasahuje do Minnesoty a východního Kansasu, na jihu vede přes Appalačské hory do severní Alabamy, odděleně se objevuje i v severní části Floridy. Pěstuje se také v kultuře, a to dokonce i v Evropě, jeho zplanění bylo zaznamenáno ve Švýcarsku, Norsku a Švédsku.
Ekologie: Roste ve světlých opadavých lesích, v lesních lemech a křovinách, na březích vodních toků a při mokřinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Kvete od července do září.
Popis: Vytrvalá bylina, 30–200 cm vysoká, v kultuře i vyšší. Lodyha je přímá, v nodech purpurově červená, jinak zelená nebo nachově naběhlá, lysá, jen v horní části a v květenství žláznatě chlupatá. Listy vyrůstají v přeslenech po 3–4(–5), řapíky jsou 5–15(–20) mm dlouhé, lysé nebo chlupaté, čepele jsou kopinaté až úzce vejčité, (7–)9–26(–30) cm dlouhé a (2,5–)3–15(–18) cm široké, na bázi klínovité, na okraji hrubě pilovité, na vrcholu špičaté, lysé nebo chlupaté. Úbory vyrůstají v terminálních chocholičnatých latách; zákrov je 6,5–9 mm dlouhý, červeně naběhlý, zákrovní listeny jsou lysé, někdy i chlupaté; květy v úboru po (4–)5–7(–8), koruny trubkovitých květů jsou obvykle růžové nebo purpurové, 4,5–7 mm dlouhé. Plodem je nažka s chmýrem, 3–4,5 mm dlouhá.
Záměny: Podobný a v Evropě také občas pěstovaný druh Eupatorium maculatum se dobře rozliší především větším počtem květů v úboru, má jich (8–)9–20(–22).
Využití: Původní Američané i evropští osadníci používali oddenky této rostliny v tradiční medicíně. Bývá vysazována jako okrasná trvalka v zahradách a parcích.
Poznámka: Částí botanické literatury bývá tento druh oddělován k rodu Eutrochium, který se morfologicky odlišuje od rodu Eupatorium listy uspořádanými obvykle v přeslenech. K rodu Eutrochium je řazeno pět severoamerických druhů.
Fotografováno dne 15. 9. 2016 (Německo, Bad Muskau, Muskauer Park).