Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité
Původ: Severní a centrální část jižní Číny, horské polohy.
Ekologie: V oblasti původního výskytu roste ve vlhčích horských smíšených a opadavých lesích, v nadmořské výšce od 800 až do 2550 m. Zde se vyskytuje převážně na hlubších kyselejších půdách. Roční srážky v rozmezí 740–2800 mm. Toleruje plné oslunění i zástin. Doprovodní dřeviny tvoří např. Fagus hayatae, Quercus aliena, Carpinus fargesiana, Pinus armandii, Pinus taiwanensis, Abies fargesii, Acer griseum, Lindera obtusiloba, Tilia spp. atd. Kvete v dubnu až květnu, plody dozrávají od srpna do října.
Popis: Opadavý strom s poměrně krátkým, mnohdy už od báze rozvětveným kmenem a široce košatou korunou. Dorůstá asi 25 m do výšky. Borka šedá, hladká. Letorosty a pupeny téměř stejné jako u Fagus sylvatica. Listová čepel vejčitá, elipticky vejčitá, 5–11 cm dlouhá, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, matně zelená, vespod namodrale zelená, lysá, na žilkách s dlouhými hedvábnými chloupky; okraj listu zvlněný. Boční žilky ve 9–14 párech, u kraje zahnuté, nezasahují k okraji listu. Řapík 0,5–1,5 cm dlouhý, lysý. Palisty jako u buku lesního. Samčí květy ve svazečcích na dlouhých stopkách, samičí po 2–3 v nafialovělé číšce s dlouhými výrůstky. Bukvice trojhranné s křídlaté, po 2–4 v dřevnaté číšce, 1,5–1,8 cm dlouhé, která je pokrytá dlouhými nitkovitými výrůstky (měkčími a delšími než u F. sylvatica). Číšky se vyrůstají na 2–7 cm dlouhých stopkách. Listy se na podzim zbarvují do oranžové, posléze hnědé barvy.
Využití: V České republice je tento druh buku pěstován jako sbírková dřevina arboret, zřídka také jako okrasná dřevina.
Fotografováno ve dnech 2. 9. 2006 (Česko, Arboretum Kunratice u SLŠ Šluknov) a 22. 4. 2007 (Kostelec nad Černými Lesy, Truba).