Syn.: Frangula wulfenii Rchb., Rhamnus albanica Pénzes, Rhamnus nicolae Simonk., Rhamnus pumila Wulfen, nom. illeg., Rhamnus rumeliacea Friv., Rhamnus rupestris Scop., Rhamnus wulfenii (Rchb.) Hoppe
Čeleď: Rhamnaceae Juss. – řešetlákovité
Rozšíření: Areál se táhne podél pobřeží Jaderského moře od severovýchodní Itálie přes Slovinsko, Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu a Albánii do Řecka (zasahuje až na Peloponés, Athos a ostrov Thassos).
Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité svahy s rozvolněnou keřovou vegetací, převážně na vápenci, řidčeji i na hadci. Lokality leží v nadmořských výškách (100–)500–1500(–2100) m.
Popis: Vystoupavý nebo poléhavý keř, dorůstá výšky 1(–3) m; větvičky jsou chlupaté. Listy jsou střídavé; řapík je 1–3 mm dlouhý; čepel je eliptická až obvejčitá, (1,5–)3–6,5(–12) cm dlouhá a (1,1–)2–4,5(–5,2) cm široká, s (4–)7–9(–10) páry postranních žilek, na rubu na žilkách jemně chlupaté, na bázi zaokrouhlené až srdčité, na okraji jemně vroubkované až téměř celokrajné, na vrcholu tupé nebo špičaté, vzácně vykrojené. Květy úžlabní, tvoří krátce stopkaté, 2–5květé, okolíkovitě stažené vrcholíky; květní stopky jsou chlupaté; květy jsou pětičetné, oboupohlavné; kališní lístky jsou trojúhelníkovité, (3–)3,5–4 mm dlouhé, často načervenalé; korunní lístky jsou kratší než kalich, žlutavé, na vrcholu vykrojené; tyčinek je 5; čnělka je jediná. Plodem je lysá kulovitá peckovice asi 6 mm v průměru, v mládí červená, později černající.
Fotografovali Vít Grulich, dne 15. 5. 2016 (Černá Hora, Kotor, svahy hory Vrmac); Naděžda Gutzerová, dne 1. 10. 2012 (Chorvatsko, v zátoce u Rogoznice).