Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Charadriiformes, Glareolidae
Česká jména: ouhorlík madagaskarský
Anglická jména: Madagascar pratincole
Rozšíření: Žije na celém Madagaskaru, kromě úplného jihu a jihozápadu, hnízdí na východě ostrova. Migruje do východní Afriky, kde se vyskytuje v oblasti od jižního Somálska přes pobřeží Keni a Tanzanie po severní Mosambik.
Způsob života: Obývá otevřená pobřežní a vnitrozemská stanoviště, písčité břehy řek, sladkovodní jezera s mrtvými stromy, skalnaté výchozy a zatopené nížinné travní porosty. Na Madagaskaru žije v pobřežních vodách a na skalnatých ostrůvcích v řekách do nadmořské výšky 1500 m.
Živí se většinou hmyzem, především blanokřídlým, síťokřídlým a brouky. Podél pláží se krmí malými korýši a semeny vodních rostlin, zejména leknínů.
Hnízdí obvykle v malých, volných koloniích na skalnatých ostrovech v pobřežních vodách nebo uprostřed velkých řek. Hnízdo je mělká prohlubeň na zemi, obložená několika malými větvičkami. Samice klade 1–2(–3) vejce, které se inkubují 17–20 dní. Vylíhlá mláďata krmí oba partneři hmyzem. Ptáčata zůstávají s rodiči několik měsíců.
Popis: Šedohnědý pták dosahující délky 23–25 cm a hmotnosti 82–103 g. Horní část hlavy je tmavě hnědá, ušnice jsou černé a kontrastují s bílou linkou pod a za okem. Duhovka je tmavě hnědá. Krátký zahnutý zobák je černý s červenou základnou. Krk a hrudník jsou šedé. Břicho je v horní části oranžové, v dolní bílé. Na dlouhých šedohnědých křídlech je černé letové peří a v záhybu křídla je bílá skvrna. Rozvětvený ocas je černý. Nohy a prsty jsou tmavě šedé. Obě pohlaví jsou podobná.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) klasifikuje tento druh z hlediska ohrožení jako zranitelný (VU). Jeho populace je malá a její četnost nadále klesá, důvodem je ztráta přirozených stanovišť.
Fotografováno dne 3. 10. 2016 (Madagaskar, Tsingy de Bemaraha).