Syn.: Glaucium corniculatum var. grandiflorum (Boiss. et A. Huet) Kuntze
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Rozšíření: Východní Mediterán a Blízký východ – od Řecka na západě po Írán na východě, k jihu zasahuje až do Egypta a Iráku. V areálu je rozlišováno pět vnitrodruhových taxonů.
Ekologie: Roste na kamenitých stanovištích, ve stepích i na ruderalizovaných plochách; stoupá až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Kvete od dubna do června.
Popis: Dvouletá bylina, 6–40 cm vysoká, s lodyhou větvenou, mírně až hustě chlupatou. Bazální listy jsou řapíkaté, lodyžní poloobjímavé, peřenodílné až peřenosečné. Poupata jsou 5–45 mm dlouhá, chlupatá, korunní lístky jsou 10–45 mm dlouhé, oranžové až červené nebo i tmavě žluté (var. iranicum), na bázi s temnou skvrnou. Tyčinky jsou početné, prašníky 1–4 mm dlouhé. Mladé plody jsou přitiskle chlupaté, jejich stopky jsou až 9 cm dlouhé, přesahují listy, které je podpírají, jsou přímé nebo zahnuté, zralé plody jsou 6–28 cm dlouhé, přímé (subsp. grandiflorum) nebo i zkroucené (subsp. refractum).
Záměny: U poněkud podobného rohatce růžkatého (Glaucium corniculatum) jsou plodní stopky kratší než listy, které je podpírají.
Fotografovaly Eva Rencová, ve dnech 6. 5. (Turecko, Pammukale) a 7. 5. 2010 (u jezera Kovada); Věra Svobodová, dne 1. 5. 2009 (Sýrie, u Malúly).