Syn.: Agaricus contortus Bull., Agaricus crassipes Schaeff., Agaricus fusiformis Bull., Agaricus fusipes Bull., Agaricus fusipes var. contortus (Bull) Fr., Agaricus fusipes Bull. var. fusipes, Agaricus lancipes Fr., Agaricus oedematopus Schaeff., Collybia contorta (Bull.) Raithelh., Collybia crassipes (Schaeff.) Ricken, Collybia fusipes (Bull.) Quél., Collybia fusipes var. contorta (Bull.) Gillet, Collybia fusipes var. oedematopus (Schaeff.) Gillet, Collybia lancipes (Fr.) Gillet, Collybia oedematopoda (Schaeff.) Sacc., Rhodocollybia fusipes (Bull.) Romagn.
Čeleď: Marasmiaceae Roze ex Kühner – špičkovité
Gymnopus fusipes
Rozšíření: Je rozšířená v Evropě.
Ekologie: Vyrůstá v červnu až listopadu v teplejších oblastech v listnatých lesích, dubohabrových hájích, doubravách a stromořadích, na pařezech a mrtvých kořenech listnatých stromů, především dubů a buků. Objevuje se většinou v trsech.
Gymnopus fusipes
Popis: Klobouk má průměr 3–9 cm, v mládí je polokulovitý, později kuželovitý až plochý, na okraji zvlněný, často rozpraskaný. Má hladký povrch, za vlhka slabě slizký, za sucha rozpraskávající. Je zbarvený tmavě červenohnědě, postupně vybledává do světle rezavě hnědé, za sucha je světle okrový s masově červenými skvrnami. Lupeny jsou vysoké, vlnité, místy spojované příčnými žilkami, střídané menšími u okraje klobouku. Mají krémovou, světle šedohnědou barvu, ve stáří masovou, s rezavě červenými skvrnami, brvité ostří, v dospělosti poprášené bílým výtrusným prachem. Třeň je vysoký 5–12 cm, 0,5–2 cm tlustý, rýhovaný, pokroucený, ve středu vřetenovitě rozšířený, směrem dolů kořenovitě zúžený, velmi tuhý, v mládí plný, později vatovitě vycpaný. Má červenohnědou až velmi světle hnědou barvu s rezavými skvrnami. Dužnina je pružná, bělavá, se slabou vůní i chutí.
Záměny: Může být zaměněna s podobnou penízovkou kroucenou (Rhodocollybia prolixa var. distorta), která ovšem neroste ze dřeva, ale z půdy.
Využití: Je uváděna jako nejedlá až mírně jedovatá. Dříve byla považována za jedlou, ale při konzumaci většího množství smažených plodnic mohou nastat zdravotní potíže.
Gymnopus fusipes
Gymnopus fusipes
Fotografováno dne 23. 8. 2009 (u Řevnic).