HELVELLA EPHIPPIUM Lév. – chřapáč sedlový / chriapač sedlovitý

Syn.: Helvella atra var. murina (Boud.) Keissl, Helvella murina (Boud.) Sacc. et Traverso, Leptopodia ephippium (Lév.) Boud., Leptopodia murina Boud.
Čeleď: Helvellaceae Fr. – chřapáčovité

Helvella ephippium

Rozšíření: Druh je znám z Evropy a Severní Ameriky.

Ekologie: Roste nepříliš často v červnu až říjnu na jílovitých půdách, na stinných a humózních místech v listnatých lesích nebo na jejich okrajích. Objevuje se většinou v malých skupinách.

Helvella ephippium

Popis: Klobouk je široký 1,5–2,5 cm, je téměř pravidelně sedlovitý, má většinou dva laloky s okraji ohrnutými nahoru. Vrchní plodná strana (rouško) má světle šedohnědou barvu, v dospělosti tmavší, vnější strana je ve světlejších odstínech, v mládí bělavá, později šedookrová, ojíněná až jemně vločkatá. Třeň je válcovitý, někdy bočně stlačený, mírně rozšířený směrem k bázi, v dospělosti 4–5 cm dlouhý, 0,2–0,5 cm tlustý, má bělavou až světle šedožlutou barvu. Dužnina je křehká, bez výrazné chuti i vůně. Výtrusy jsou elipsoidní, hladké, 15–20 × 10–12,5 μm velké.

Záměny: Podobně mohou vypadat některé plodnice chřapáče pružného (Helvella elastica) a chřapáče tlustovýtrusého (Helvella latispora).

Helvella ephippium
Helvella ephippium

Fotografováno dne 17. 6. 2010 (Česko, u Roztok).