HELVELLA LACUNOSA Afzel. – chřapáč jamkatý / chriapač jamkatý

Syn.: Costapeda lacunosa (Afzel.) Falck, Helvella cinerea (Bres.) Rea, Helvella costata Berk., Helvella lacunosa var. sulcata (Afzel.) S. Imai, Helvella leucophaea Pers., Helvella mitra Schaeff., Helvella scutula var. cinerea Bres., Helvella subcostata Cooke, Helvella sulcata Afzel., Helvella sulcata Afzel. f. sulcata, Phallus brunneus Batsch
Česká jména: chřapáč jamkatý, chřapáč brázditý, chřapáč rýhovaný
Čeleď: Helvellaceae Fr. – chřapáčovité

Helvella lacunosa

Rozšíření: Je rozšířený téměř v celém mírném pásmu severní polokoule.

Ekologie: Vyrůstá nepříliš hojně v květnu až říjnu, od nížin po vysokohorské polohy, nejčastěji na kyselých půdách, v listnatých lesích v trávě a mechu, u cest a palouků, může růst i přímo na tlejícím dřevu. Objevuje se jednotlivě, i v malých skupinách.

Helvella lacunosa

Popis: Klobouk má průměr 2–7 cm a podobnou výšku. V mládí má miskovitý tvar, později se vytvoří 2–3 nepravidelné sedlovité laloky, ve spodní části přirostlé ke třeni. Okraje laloků bývají potrhané. Povrch je hladký, lysý, má světle hnědošedou až tmavě šedou barvu. Vnitřek laloků je hladký, bělavý, světle šedý, ve stáří až černý. Třeň je vysoký 2–8 cm, 1–2 cm široký, dutý, v obrysu válcovitý nebo kyjovitý, jamkatý, s ostrými podélnými pokroucenými žebry. Barvu má bělavou, světle šedou, někdy až hnědošedou. Dužnina je tenká, bílá, velmi křehká, vůně slabě houbová, chuť jemná. Výtrusný prach je bílý, výtrusy elipsoidní, hladké, 10–20 × 10–13 µm velké.

Záměny: Podobné jsou další chřapáče – chřapáč přilbový (Helvella phlebophora) se světlým přilbovitým kloboukem a chřapáč tmavý (Helvella atra) s tmavým třeněm a laločnatým kloboukem.

Využití: Je to jedlá houba průměrné kvality, používají se jen mladé plodnice. Vzhledem k nepříliš častému výskytu a malé vydatnosti nemá pro praktické houbaře velký význam.

Helvella lacunosaHelvella lacunosa
Helvella lacunosaHelvella lacunosa

Fotografováno ve dnech 6. 7. a 11. 7. 2009 (Česko, u Roztok).