HESPEROMELES FERRUGINEA (Pers.) Benth.

Syn.: Crataegus ferruginea Pers., Eriobotrya cordata Lindl., Hesperomeles lanuginosa Ruiz et Pav. ex Hook., Hesperomeles oblonga Lindl., Mespilus ferruginea (Pers.) Poir., Mespilus lanuginosus Ruiz et Pav., Osteomeles ferruginea (Pers.) Kunth
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Hesperomeles ferruginea
Rozšíření: Jihoamerický druh, roste v Andách od Venezuely přes Kolumbii, Ekvádor, Peru až do Bolívie.
Ekologie: Součást lesních porostů při horní hranici lesa, vstupuje i do křovitých typů formace páramo. Lokality leží nadmořské výšce 1900–4000 m.
Hesperomeles ferruginea
Popis: Stálezelený keř nebo menší stromek až 12 m vysoký, s pevnými větvemi pokrytými světlými lenticelami; letorosty, listy na rubu a květenství pokryté rezavými chlupy. Listy jsou střídavé, řapík je asi 1 cm dlouhý, čepel je kožovitá, vejčitá, 5–7 cm dlouhá a 3,5 cm široká, na líci v mládí chlupatá, později olysalá, na rubu trvale plstnatá, s vmáčklou žilnatinou, na bázi obvykle klínovitá, na okraji pilovitá, na vrcholu tupá až tupě špičatá. Květenství je chocholík kratší než listy; češule je vejcovitá; kališní lístky jsou rezavě chlupaté; korunní lístky jsou na bázi klínovité, asi 1 cm dlouhé, bílé; tyčinek je velký počet; semeník je 5pouzdrý. Malvičky jsou zploštěle kulovité, asi 2 cm v průměru, červené, obsahují 5 kostek.
Hesperomeles ferruginea
Hesperomeles ferruginea
Hesperomeles ferruginea
Fotografoval Mário Duchoň, dne 14. 2. 2014 (Kolumbie, okolí sopky Nevado del Ruiz).