Syn.: Aletris japonica Thunb., Funkia caerulea f. lancifolia (Thunb.) Matsum., Funkia lancifolia (Thunb.) Spreng., Funkia ovata f. lancifolia (Thunb.) Miq., Funkia ovata var. lancifolia (Thunb.) Miq., Hemerocallis lancifolia Thunb., Hosta japonica (Thunb.) Asch., nom. illeg., Hosta sieboldii f. lancifolia (Miq.) H. Hara, Niobe japonica (Thunb.) Nash
Česká jména: funkie japonská (Dostál 1950), bohyška, funkie; bohyška japonská (Mareček 1996)
Slovenská jména: funkia japonská (Dostál 1950)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Druh původem z Japonska, kde se vyskytuje na všech hlavních ostrovech, od ostrova Hokkaidó na severu až po ostrov Kjúšú na jihu. Částí literatury (např. Flóra SSSR) je uváděn rovněž ze Sachalinu, ruského Poamuří, Mandžuska a Koreje. Nicméně nelze ani vyloučit, že rostlina je vlastně starobylého zahradního původu a na přírodních stanovištích je pouze zplanělá. Pěstuje se v mnoha oblastech světa, především v mírném klimatickém pásu.
Ekologie: Roste na březích vodních toků, v lesních lemech a křovinách, vysazuje se v zahradách a parcích, sekundárně obsazuje stinná a vlhčí stanoviště, objevuje se v okolí zahrad a lidských sídel. Kvete v červenci a srpnu.
Popis: Vytrvalá bylina vytvářejí rozložité trsy, v době květu až 50 cm vysoká. Řapíky jsou přímé, na bázi načervenale kropenaté, listová čepel je kopinatá až vejčitá, 10–17 cm dlouhá a 5–7,5 cm široká, celokrajná nebo slabě zvlněná, na vrcholu zašpičatělá, zelená, lesklá. Stvol je 40–50 cm dlouhý, na jeho vrcholu vyrůstá 10–20květý hrozen, který je 17–20 cm dlouhý; listeny jsou krátké, zelené; květy jsou trubkovité až zvonkovité, 4–4,5 cm dlouhé, nevonné, okvětních cípů je 6, jsou nafialovělé, zakřivené; tyčinek je 6, prašníky jsou purpurové, čnělka je čárkovitá, svou délkou přesahující tyčinky. Plody jsou tobolky, které se vyvíjejí jen vzácně.
Využití: Bohyšky obecně jsou velmi oblíbené zahradní rostliny, běžně pěstované i ve střední Evropě. Především je oceňován jejich trsnatý růst, svými dekorativními listy dokáží na přistíněných místech brzy vytvořit efektní souvislý porost. V kultuře je více než tisíc kultivarů, které se odlišují především velikostí, tvarem i barvou listů, ale rovněž barvou květů. Vyhovuje jim polostín a půda alespoň mírně vlhká.
Poznámka: Rod Hosta zahrnuje zhruba 45 druhů, které pocházejí z východní Asie, především z Japonska.
Fotografováno dne 25. 7. 2018 (Německo, Braniborsko, Postupim, Botanischer Garten der Universität Potsdam).