DATISCA CANNABINA L. – konopour obecný

Syn.: Cannabina laevis Moench, Datisca glabra Stokes, Datisca nepalensis D. Don
Česká jména: konopour obecný (Presl 1846)
Čeleď: Datiscaceae Lindl. – konopourovité
Datisca cannabina
Rozšíření: Areál druhu se táhne od východního Mediteránu až po velehory Střední Asie, přesněji od řecké Kréty, odkud byl tento druh pro vědu popsán, přes Malou Asii, Libanon, Kavkaz a severní Írán až po horské masivy Afghánistánu, severního Pákistánu, indického Kašmíru a Nepálu.
Ekologie: Roste obvykle na březích vodních toků, na stanovištích přistíněných. Kvete od května až do září.
Datisca cannabina
Popis: Vytrvalá dvoudomá rostlina dosahující výšky až okolo 200 cm. Lodyhy jsou přímé, větvené, lysé. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 15–30 cm dlouhé, lichozpeřené, lístky jsou kopinaté, až 15 cm dlouhé, po okraji zubaté, zašpičatělé. Jednotlivé převislé hrozny jsou terminální i axilární, vytvářejí až jakousi výrazně olistěnou latu; listeny jsou čárkovité až úzce kopinaté, 2,5–8 cm dlouhé, celokrajné nebo zubaté; květy jsou jen drobné, nažloutlé, kališní lístky jsou drobné, čárkovité, korunní lístky chybí, tyčinek v samčích květech je 11–13, prašníky jsou poměrně dlouhé, nitky jen velmi krátké, čnělky v samičích a oboupohlavných květech jsou 3–4. Plodem je tobolka dosahující délky 5–9 mm.
Využití: Využívá se v tradiční medicíně, občas se vysazuje i v zahradách a parcích jako dosti zajímavá až svým způsobem značně dekorativní rostlina. Z kořenů se získává žluté barvivo.
Poznámka: Celá čeleď Datiscaceae zahrnuje pouze rod Datisca, k němuž jsou započítávány dva druhy. Druhý druh Datisca glomerata se vyskytuje na pacifickém pobřeží Severní Ameriky.
Datisca cannabina
Datisca cannabinaDatisca cannabina
Datisca cannabina
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).