Syn.: Agaricus chlorophanus Fr., Godfrinia chlorophana (Fr.) Herink, Hygrocybe chlorophana var. aurantiaca Bon, Hygrocybe euroflavescens Kühner, Hygrocybe flavescens sensu auct., Hygrophorus chlorophanus (Fr.) Fr., Hygrophorus euroflavescens (Kühner) Dennis, Hygrophorus flavescens sensu auct. brit
Čeleď: Hygrophoraceae Lotsy – šťavnatkovité
Rozšíření: Mírný pás, střední až podhorské oblasti, roste na sečených nebo pasených lukách.
Ekologie: Tvoří mykorrhizu na kořenech trav. Vyžaduje vlhčí chladnější klima. Růst od srpna do listopadu, při mírné zimě i v jarních měsících.
Popis: Klobouk má 1–5 cm v průměru, zpočátku je úzce kuželovitý, později rozprostřený (s nevýrazným hrbolem na klobouku), povrchová pokožka je lepkavá, žlutá, za sucha světlejší, vláknitá. Lupeny jsou řídké, bělavé, nažloutlé, někdy průsvitné. Třeň válcovitý, vláknitý. Tkáně jsou značně hygrofágní. Roste jednotlivě nebo v malých skupinkách.
Záměny: Hygrophorus persistens var. persistens a var. konradii (někdy i samostatný druh Hygrophorus konradii, voskovka stálá), které se od sebe liší pouze tvarem výtrusů, obě variety ale mají velmi výrazný hrbol na klobouku, Hygrophorus conica (syn. Hygrophorus nigrescens, v. černající) se liší černáním plodnic, Hygrophorus aurantiosplendens má výrazný hrbol na klobouku a menší spory (7,5–9 µm) a odlišné uspořádání tramy lupenů, Hygrophorus citrinovirens (v. sírovožlutá) se suchým kloboukem, hladkým nevláknitým třeněm a sporami jen 6,5–8,5 µm, Hygrophorus intermedia s vláknitě šupinatým kloboukem i třeněm.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam hub ČR řadí voskovku citronovou k téměř ohroženým druhům (NT).
Poznámka: Nejedlá houba.
Fotografováno dne 8. 6. 2009 (Krušné hory, Přebuz) a 10. 9. 2006 (Chomutovsko, Kalek).