Hyla arborea (Linnaeus, 1758); rosnička zelená

Biologická klasifikace: Animalia, Amphibia, Anura, Hylidae
Syn.: Calamita arboreus (Linnaeus, 1758); Calamita viridis (Linnaeus, 1761); Dendrohyas arborea (Linnaeus, 1758); Dendrohyas arboreus (Linnaeus, 1758); Hyas arborea (Linnaeus, 1758); Hyla vulgaris Lacépède, 1788; Hylaria viridis (Linnaeus, 1761); Rana arborea Linnaeus, 1758; Rana viridis Linnaeus, 1761
Česká jména: rosnička zelená, rosička obecná, rosnice lísková, rosnice obecná, rosnice stromní, rosnice zelená, rosnička obecná
Anglická jména: European treefrog, Common tree frog, European common tree frog, Green tree frog

Hyla arborea, rosnička zelená
Hyla arborea, rosnička zelená

Rozšíření: Palearktický druh, který se vyskytuje se v oblasti od Pyrenejského poloostrova a Francie na východ až do západního Ruska a do kavkazské oblasti, na jihu zasahuje na Balkán a do Turecka. Ve Skandinávii chybí, s výjimkou jižního a východního Dánska a jižního Švédska. Byl vysazen ve Velké Británii, kde je považován nyní za vyhynulý.

Způsob života: Vyhledává otevřená osluněná stanoviště v blízkosti vodních ploch, říční údolí s luhy, vlhké listnaté háje a smíšené lesy s roztroušenými tůňkami a rybníčky, břehy jezer a nízkou břehovou vegetací, močálovitá stanoviště, rákosiny a křovím zarostlé zahrady. Zbarvením splývá s okolím, zdržuje se nejčastěji v bylinné vegetaci, v křovinách a na nižších větvích listnatých stromů, kde obratně a daleko skáče z listu na list a při doskoku se přichytí pevně lepkavými přísavnými prstíky. Tmavým a hustým lesům se vyhýbá. Aktivní je v noci, živí se hmyzem, jeho larvami a pavouky a jinými malými členovci.
V období páření šplhají samci na stromy a keře u vody, odkud se snaží zaujmout samičky zvonivým hlasem. Samička klade do vody 200–1000 vajíček v shlucích 3–100 vajíček. Sameček je zatím oplodňuje. Malí pulci se líhnou po několika dnech, živí se nálevníky a drobným planktonem. Přeměna pulců trvá přibližně 90 dnů, poté malé žabky vylézají na souš. Na podzim sestupuje ze stromů a vyhledává si úkryt v děrách nebo pod kameny, kde přezimuje. Mnozí jednotlivci přečkají zimu v bahně na dně stojatých vod.

Popis: Naše nejmenší žába dosahující délky 35–45 mm a hmotnosti 4–8 g. Samice je větší. Má oválné tělo a hladkou zelenou kůži, která je pouze na bílém až nažloutlém břiše zrnitá. Na bocích se táhne od nosu až po pánev úzký tmavohnědý nebo černý pruh. Hlava je malá, zadní nohy štíhlé, prsty jsou s kruhovitými přísavkami. Ušní bubínek je zřetelný. Zornice je vodorovně oválná, duhovka je žlutá až načervenalá. Na hrdle má rezonanční měchýřek. Dokáže měnit barvu těla podle zbarvení podkladu, na kterém sedí. Pulci jsou černohnědí, zlatavě tečkovaní, později zelenaví a mají vysoký kožní lem, začínající už na hlavě a nápadně lesklé břicho.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2009) klasifikuje rosničku zelenou jako druh z hlediska ohrožení méně dotčený (LC). V Červeném seznamu ČR je zařazena do kategorie téměř ohrožených druhů (NT).

Poznámka: Lidé si rosničky brali domů a chovali je ve sklenicích, protože věřili, že umí předpovídat počasí.

Hyla arborea, rosnička zelená
Hyla arborea, rosnička zelená
Hyla arborea, rosnička zelená
Hyla arborea, rosnička zelená
Hyla arborea, rosnička zelená
Hyla arborea, rosnička zelená

Fotografováno ve dnech 21. 4. 2021 a 30. 4. 2023 (Česko, Čechy, Hradec Králové, PP Na Plachtě), 1. 5. 2023 (Čechy, Škvorec, Třebohostice, PP Lom Na plachtě).