HYLOTELEPHIUM SIEBOLDII (Sw. ex Hook.) H. Ohba – rozchodníkovec Sieboldův

Syn.: Sedum sieboldii Sw. ex Hook., Sedum kagamontanum Maxim., Sedum ettuyense Tomida, Hylotelephium ettuyense (Tomida) H. Ohba
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Hylotelephium sieboldii

Rozšíření: Typové populace jsou původní nejspíš jen v rokli Kankakei na japonském ostrově Šódošima. Arela před čtvrtstoletím objevených středočínských populací, které jsou řazeny k varietě Hylotelephium sieboldii var. chinense, je vzdálená zhruba 1500 km od populací japonských a je omezena na oblast Li-čuen v provincii Chu-pej.

Ekologie: Roste na skalních stěnách a útesech v údolích při vodních tocích. V řadě prefektur, kde byl druh po staletí pěstován, zplaňuje v blízkosti obcí na starých zdech. Hemikryptofyt. Je nejpozdnějším druhem rodu, v domovině i v evropských zahradách kvete od září dlouho do listopadu.

Hylotelephium sieboldii

Popis: Vytrvalá lysá bylina s vřetenovitě zhlíznatělými kořeny a polehlými i vystoupavými lodyhami, zřídka více než 20 cm dlouhými. Listy jsou na lodyhách přisedlé v trojpřeslenech, ploché, ale hrubě masité, okrouhlé s klínovitými bázemi, až 3 cm široké, sivě povoskované, často s purpurově naběhlými, nevýrazně vlnkovatě vroubkovanými okraji. Vijany stěsnané v hemisférickém květenství sestávají z oboupohlavných, pětičetných květů s krátkými, trojúhlými, při bázi srůstajícími kališními lístky a kopinatými, purpurovými lístky korunními. Tyčinky jsou purpurové se žlutým pylem, vnitřní zhruba o délce korunních lístků, vnější delší. Vzpřímené vejčité plodolisty jsou bělavé, červeně kropenaté, s krátkými červenými bliznami a dozrávají v měchýřky s množstvím drobných semen.

Ohrožení a ochrana: Planě rostoucí populace v prefektuře Kagawa byly zaznamenány až po druhé světové válce a v japonském Global Red List jsou vedeny jako ohrožené, jako Sedum kagamontanum a S. ettuyense kdysi uváděné populace z prefektury Toyama na ostrově Honšú, s listy téměř celokrajnými a často jen vstřícnými, jsou považovány za vyhynulé.

Poznámka: Druh byl dlouho znám jen z kultivace, jeho pěstování v japonských zahradách je doloženo od počátku osmnáctého století (šlo o velmi oblíbené zahradní rostliny období Edo). Odtud byl roku 1830 introdukován P. F. Sieboldem do belgických zahrad. O osm let později byl už komerčně rozšiřován anglickými školkami P. Henderson & Co., dlouho však byl (tak jako v japonských zahradách) pěstován spíše jako nenáročná hrnková květina. Roku 1829 je zmiňována “misebaya-nakafu“ – pestrolistá odrůda, zaváděná belgickými školkami zhruba o třicet let později. Dnes lze druh vidět často na hřbitovech, ve středoevropských podmínkách však čas od času vyzimuje.

Hylotelephium sieboldii
Hylotelephium sieboldii
Hylotelephium sieboldiiHylotelephium sieboldii
Hylotelephium sieboldii
Hylotelephium sieboldii

Fotografováno ve dnech 1. 11. 2019 (Česko, Praha, Chodovský hřbitov, rostliny v kultivaci) a 4. 11. 2019 (tématické zahrady Mendelovy univerzity, rostliny v kultivaci).