Syn.: Agaricus sublateritius Schaeff., Dryophila sublateritia (Schaeff.) Quél., Geophila sublateritia (Schaeff.) Quél., Naematoloma sublateritium (Schaeff.) P. Karst., Nematoloma sublateritium (Schaeff.) P. Karst.
Čeleď: Strophariaceae Singer et A. H. Sm. – límcovkovité
Rozšíření: Je rozšířená v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Roste dosti hojně v srpnu až listopadu na trouchnivějících pařezech a kmenech listnatých stromů, především dubů, buků a bříz. Najdeme ji i na zbytcích dřeva skrytých v zemi, někdy se objeví i na jehličnanovém dřevu. Vyrůstá většinou v trsech, ale i jednotlivě.
Popis: Klobouk má v průměru 3–12 cm. V mládí je kulovitý, uprostřed cihlově červený, směrem k podvinutému okraji je barva světlejší, okraj je pokrytý soustřednými vláknitými šupinkami vela, které spojuje klobouk s třeněm. Později je klobouk vyklenutý až rozprostřený ve středu obvykle s nízkým hrbolem, cihlová barva dostává skořicový nádech, okraje jsou až bledě žluté, vláknité šupiny mizí. Povrch klobouku je hladký, za vlhka slizký. Lupeny jsou husté, u třeně slabě vykrojené, někdy lehce sbíhavé, zpočátku mají bělavou barvu, později šedohnědou, šedopurpurovou až tmavě olivově hnědou od spor, mají bělavé ostří. Třeň je válcovitý, 5–12 cm vysoký, 0,5–1,5 cm tlustý, zpočátku plný, později dutý, má vláknitý povrch, nažloutlou barvu nad prstenčitým zbytkem plachetky, pod ním je okrově až rezavě hnědý. Dužnina je bělavá, nažloutlá, vůně slabě houbová, chuť ostrá, nahořklá. Výtrusný prach je tmavě olivově až purpurově hnědý, výtrusy hladké, elipsoidní, tmavě hnědé, 6–8 × 3–4 µm velké.
Záměny: Starší plodnice, které nemají už tak zřetelně cihlovou barvu, je možné zaměnit za jedovatou třepenitku svazčitou (Hypholoma fasciculare) se špinavě zelenými lupeny nebo za jedlou třepenitku makovou (Hypholoma capnoides), která má makově zbarvené lupeny.
Poznámka: Je nejedlá, některé zdroje uvádějí, že i slabě jedovatá.
Fotografováno dne 25. 10. 2008 (Česko, Kokořínsko, u Dubé).