Syn.: Edwinia americana (Torr. et A. Gray) A. A. Heller
Čeleď: Hydrangeaceae Dum. – hortenziovité

Jamesia americana

Rozšíření: Druh horských oblastí západu Severní Ameriky (Sierra Nevada a Rocky Mountains), jeho areál na severu zasahuje až do jižní části státu Wyoming, do Utahu a východní Kalifornie, na jihu do severozápadního Mexika (Chihuahua, Nuevo León). V areálu jsou rozlišovány čtyři variety, nominátní je nejrozšířenější, nezasahuje však až do Utahu, Nevady a Kalifornie.

Ekologie: Roste na březích vodních toků, v lesnatých říčních údolích a kaňonech, na skalnatých svazích, v nadmořských výškách zhruba od 1500 až do 3800 m. Kvete od května do srpna, někdy až do října.

Jamesia americana

Popis: Opadavý keř, 50–200(–400) cm vysoký, s větvemi vystoupavými, pokrytými jednoduchými trichomy. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až skoro okrouhlé, (7–)13–80(–100) mm dlouhé a (5–)10–63(–85) mm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, po okraji pilovité, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené, na líci řídce chlupaté až olysalé, na rubu plstnaté. Květenství je terminální vrcholík, až 35květý, květy jsou oboupohlavné, kališních lístků je 5, jsou kopinaté, až 7 mm dlouhé, chlupaté, korunních lístků je rovněž 5, jsou obkopinaté až obvejčité, 4–11 mm dlouhé, bílé nebo růžové, na bázi nehetnaté; tyčinek je 10, nitky jsou až 10 mm dlouhé, ploché, k vrcholu zúžené, čnělek je (2–)3–5, jsou 3–8 mm dlouhé. Plodem je vejcovitá tobolka.

Využití: Občas se pěstuje i ve středoevropských zahradách.

Poznámka: Rod Jamesia zahrnuje jen dva druhy, oba se vyskytují na západě Severní Ameriky. Druh Jamesia tetrapetala pochází z Nevady a Utahu.
Edwin P. James (1797–1861), jemuž vzdává poctu rodové jméno, byl americký lékař, geolog a v neposlední řadě i botanik, který se zasloužil o poznání květeny amerického západu.

Jamesia americana
Jamesia americana
Jamesia americana

Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).