KALOPANAX SEPTEMLOBUS (Thunb.) Koidz. – kalopanax pestrý

Syn.: Acanthopanax septemlobus (Thunb.) Koidz. ex Rehder, Acer pictum Thunb., Acer septemlobum Thunb., Eleutherococcus septemlobus (Thunb.) Mabb., Kalopanax pictus (Thunb.) Nakai
Česká jména: kalopanax pestrý (Mareček 1997)
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité

Kalopanax septemlobus

Rozšíření: Východoasijský druh, jehož areál se nachází ve východní Číně, na Korejském poloostrově, v ruském Přímoří, na jižním Sachalinu, na nejjižnějších Kurilských ostrovech a v Japonsku. Kromě nominátního poddruhu je rozlišován ještě japonský poddruh Kalopanax septemlobus subsp. lutchuensis.

Ekologie: Roste v lesích, v říčních údolích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Kvete od července do srpna.

Popis: Opadavý strom dosahující výšky až okolo 30 m, s kmenem dorůstajícím obvykle až 1 m v průměru a silnými větvemi pokrytými početnými trny. Listy jsou řapíkaté, v obrysu skoro okrouhlé, 9–25(–35) cm široké, na bázi srdčité, zaokrouhlené nebo až uťaté, výrazně 5–7laločné, po okraji pilovité, na vrcholu zašpičatělé, na líci světle zelené, nejprve jemně chlupaté, pak olysalé, na rubu tmavě zelené, skoro lysé. Květenství je terminální, 18–25 cm dlouhé, latnaté, složené z okolíků, které dosahují v průměru 1–2,5 cm; květy jsou drobné, kalich je 5cípý, korunních lístků je 5, jsou bílé nebo žlutozelené; tyčinek je 5. Plodem je kulovitá peckovice, v době zralosti tmavě modrá, dosahující 3–5 mm v průměru.

Ohrožení a ochrana: Jako druh chráněný je uveden v Červené knize Ruska.

Využití: V Orientu je Kalopanax septemlobus zužitkováván pro své dřevo, je používán i v tradiční medicíně, bývá vysazován též jako okrasná dřevina v zahradách a parcích. V Evropě se však objevuje jen dosti vzácně.

Poznámka: Rod Kalopanax čítá jen tento jediný druh (POWO 2022).

Kalopanax septemlobusKalopanax septemlobus
Kalopanax septemlobus
Kalopanax septemlobus

Fotografovala Věra Svobodová, dne 27. 7. 2022 (Česko, zámecký park Nová Bystřice).