KRAMERIA BICOLOR S. Watson

Syn.: Krameria grayi Rose et J. H. Painter
Čeleď: Krameriaceae Dumort.

Krameria bicolor

Rozšíření: Druh jihozápadu USA (jižní Kalifornie, Arizona, jižní Nevada, západní Texas, jihozápadní Utah) a severního Mexika (Baja California, Baja California Sur, Chihuahua, Coahuila, Durango, Hidalgo, Jalisco, Michoacán, Nayarit, Sinaloa, Sonora, Zacatecas).

Ekologie: Roste v pouštích a polopouštích na vulkanickém či vápenatém podkladu, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Kvete od března do května. Podobně jako ostatní zástupci rodu Krameria je tento druh kořenovým parazitem. Pomocí podzemních haustorií se napojuje na kořenový systém jiných druhů rostlin a odebírá jim vodu a minerály.

Krameria bicolor

Popis: Menší keř o výšce 20–150 cm. Starší větve jsou šedozelené až šedé, mladé výhony zelené, na konci trnité. Listy jsou celokrajné, čárkovité až úzce kopinaté, špičaté, 4–20 mm dlouhé a 1–5 mm široké, na vrcholu hrotité, šedozelené. Květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí listů; kališní lístky jsou kopinaté, 7–13 mm dlouhé, nazpět zahnuté, červené či hnědofialové; korunních lístků je 5, jsou nestejné, 2 jsou zakrnělé a přeměněné v šupinovité žlázky, které jsou 1,5–4,5 mm dlouhé, žluté, růžové či fialové, větší korunní lístky jsou úzce obkopinaté, 4–6 mm dlouhé, na bázi zelené, výše fialové či růžové. Tyčinky jsou nestejně dlouhé, semeník chlupatý, čnělka červená či růžová. Plodem je kulovitá až srdcovitá tobolka o průměru 5,5–10 mm, jemně chlupatá či plstnatá, posetá ostny až 5,5 mm dlouhými.

Krameria bicolor
Krameria bicolor

Fotografováno dne 6. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Mohavská poušť nedaleko NP Death Valley).