Syn.: Agaricus chrysorrheus (Fr.) Rabenh., Galorrheus chrysorrheus (Fr.) P. Kumm., Lactarius chrysorrheus f. immutabilis Maire, Lactarius theiogalus var. chrysorrheus (Fr.) Quél., Lactifluus chrysorrheus (Fr.) Kuntze
Čeleď: Russulaceae Lotsy – holubinkovité
Rozšíření: Roste v celém severním mírném pásu, byl nalezen i v severní Africe.
Ekologie: Vyrůstá od července do října ve světlých teplých listnatých lesích, především pod duby, vzácně pod jinými listnáči; uvádí se i růst pod borovicemi.
Popis: Klobouk je široký 30–100 mm, v mládí ploše vyklenutý s vtlačeným středem a podvinutým okrajem, později plochý, vmáčklý až nálevkovitý, bledě růžově oranžový, s tmavšími soustřednými kruhy a skvrnami. Na povrchu je v mládí ojíněný, lepkavý, později hladký a suchý. Okraj je v dospělosti ostrý, často nepravidelně zvlněný. Lupeny jsou středně husté, střídané kratšími, připojené až mírně sbíhavé na třeň, smetanové, později růžově okrové. Třeň je válcovitý, o průměru 7–20 mm, 30–80 mm vysoký, bělavý, naoranžovělý nebo narůžovělý, jemně ojíněný, brzy dutý. Dužnina je bělavá, při poranění roní mléko bílé barvy, které na vzduchu rychle žloutne. Chuť je zpočátku mírná, rychle se stává hořce palčivá. Výtrusný prach je smetanový, výtrusy elipsoidní, 5,5–8,5 × 5,5–7 µm velké.
Záměny: Je prakticky nezaměnitelný. Podobně zbarvený je někdy ryzec kravský (Lactarius torminosus), který ale při poranění roní bílé, barevně neměnné mléko.
Využití: Pro palčivost nevhodný ke konzumaci.
Fotografováno ve dnech 3. 9. 2010, 7. 9. 2022 a 31. 10. 2022 (Česko, Čechy, okolí Roztok).