Syn.: Gilia punctata (A. A. Heller) Munz, Gilia setosissima var. punctata Coville, Langloisia lanata Brand, Langloisia punctata (A. Gray) Goodd., Langloisia punctata (Coville) A. Heller, Navarretia setosissima var. punctata (A. Gray) Coville
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité
Rozšíření: Severoamerický druh, jehož areál je omezen jen na dvě oddělené arely na západě USA a severozápadě Mexika; jednak se objevuje na východě Oregonu a ve státě Idaho, jednak na pomezí jižní Kalifornie, jižní Nevady, jihozápadního Utahu a západní Arizony, odkud proniká i do mexického státu Sonora. Rozlišují se dva poddruhy, kromě nominátního je to ještě Langloisia setosissima subsp. punctata.
Ekologie: Roste na pustých písčitých a štěrkovitých plochách a svazích v aridních oblastech, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Kvete od února do května, výjimečně i později, což souvisí se stavem vláhy na stanovišti. Mezi významné opylovače této rostliny patří čmeláci a velké samotářské vosy, které láká svými výrazně zbarvenými květy.
Popis: Jednoletá bylina, s lodyhou přímou, 3–10 cm dlouhou, větvenou, chlupatou, v horní části olistěnou. Listy jsou střídavé, čárkovité až obkopinaté, 1–2,5 cm dlouhé, se 3–5 štětinatými zuby při vrcholu listu. Květenství je terminální, hlávkaté; listeny jsou listům podobné; kalich je 5–10 mm dlouhý, cípy jsou stejně velké, štětinaté, koruna je nálevkovitá, 10–13 mm dlouhá, bílá, světle modrá nebo světle fialová, buď rovnoměrně zbarvená (u nominátního poddruhu) nebo pestrobarevná, na lila podkladu jsou zřetelné tmavší tečky a pruhy tmavě fialové a dvě výrazně žluté skvrny na každém korunním cípu (subsp. punctata). Plodem je tobolka, 5–8 mm dlouhá.
Poznámka: Rod Langloisia je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh. Rodové jméno odkazuje na reverenda A. B. Langloise, botanika z Louisiany.
Fotografováno dne 7. 6. 2019 (USA, Kalifornie, předhůří Inyo Mountains).