Lemur catta Linnaeus, 1758; lemur kata

Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Primates, Lemuridae
Syn.: Maki mococo Muirhead, 1819
Česká jména: lemur kata
Anglická jména: Ring-tailed lemur

Lemur catta
Lemur catta
Lemur catta

Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskar, vyskytuje se v jeho jižní části.

Způsob života: Žije v galeriových lesích, často v pobřežní vegetaci, ale nevyhýbá se ani lesům suchým a horským, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 2600 m. Žije ve skupinách po 15–20 jedincích. Samice rodí většinou jedno nebo dvě mláďata, v prvních dvou týdnech života nosí mláďata na břiše, později na zádech. Dožívají se zhruba 16 let, v chovech až 33 let.

Popis: Primát z čeledi denních lemurovitých, s délkou těla 39–46 cm a ocasu 56–63 cm. Hmotnost se pohybuje okolo 2,2 kg. Srst je hustá, šedá až hnědá, ocas je výrazně dlouhý, černobíle pruhovaný. Obličejová část je bílá, v oblasti očí a nosu černá, bříško je světlejší, bělavé.

Ohrožení a ochrana: Zřejmě nejznámější ze všech madagaskarských lemurů, často chovaný i v zoologických zahradách celého světa. Nicméně v madagaskarské přírodě je stále vzácnější, odhaduje se, že jeho populace klesla více než o 50 %. Je ohrožován likvidací přírodních stanovišť i nezákonným lovem. Proto jej Červený seznam IUCN (2014) řadí k druhům ohroženým (EN). Odchyt i chov je regulován mezinárodní obchodní úmluvou CITES.

Lemur catta
Lemur catta
Lemur catta
Lemur catta
Lemur catta
Lemur catta

Fotografováno ve dnech 13. 10. 2016 (Madagaskar, NP Isalo) a 16. 10. 2016 (Madagaskar, Anja Community Reserve).