LEOTIA LUBRICA (Scop.) Pers. – patyčka rosolovitá / klincovka slizká

Syn.: Elvella lubrica Scop., Helvella lubrica Scop., Leotia gelatinosa Hill
Čeleď: Leotiaceae Corda – patyčkovité
Leotia lubrica

Leotia lubrica

Rozšíření: Vyskytuje se v celé Evropě od pobřežních oblastí po alpínské pásmo.
Ekologie: Roste od července do října ve všech typech lesa na vlhkých, jílovitých místech. Nejčastěji ji nalezneme ve vlhkých smíšených lesích s dominantním postavením buku, výjimkou ale není ani růst v jehličnatých lesích a na rašeliništích. Vzácnější je pouze na sušších místech nebo po teplém suchém létě. Její mycelium prorůstá střední vrstvy hrabanky.
Popis: Plodnice do 8 cm (nejčastěji kolem 5 cm) vysoké, rostou ve skupinkách nebo v početných trsech. Zpravidla najdeme v jediném trsu všechna vývojová stádia. V mládí je plodnice zřetelně dělena na klobouk a třeň, v tomto stádiu je žlutavá až oranžová. Později, během zrání, houba tmavne, plodnice se začíná hroutit a pokožka klobouku křížově puká. V konečném stádiu se pokožka rozkládá a z plodnice zůstává beztvará čirá rosolovitá hmota zelenavé barvy s bělavožlutými výtrusy a je následně rozplavován nebo roznášen drobnými živočichy po okolí.
Záměny: Záměna za jiné druhy je málo pravděpodobná, v mládí může připomínat některé druhy lišek nebo trsnatých hub (např. třepenitky).
Poznámka: Přes své obecné rozšíření jsou nálezy této houby málo časté, při vyšší vrstvě hrabanky se může během celého vývoje skrývat pod listím. V suchých létech posledních let (2006–2008) téměř nefruktifikovala.
Leotia lubrica
Leotia lubrica
Fotografováno dne 5. 10. 2007 (Krušné hory, Rudné).