Česká jména: levisie vytrvalá (Mareček 1997)
Čeleď: Montiaceae Raf. – zdrojovkovité
Rozšíření: Druh Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od jihu Britské Kolumbie po jihovýchodní Kalifornii a severní Colorado, nezasahuje až k pacifickému pobřeží. Rozlišují se dvě variety.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých stanovištích, v nadmořských výškách od 60 až do 1900 m. Kvete od časného jara do začátku léta. Varieta L. r. var. minor obsazuje vyšší polohy než nominátní var. rediviva (1900–2800 m n. m.), navíc je známa jen z jižní části kalifornského pohoří Sierra Nevada a Tooele County ve státě Utah.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až přímou, jen 1–3 cm dlouhou. Listy v přízemní růžici jsou čárkovité, 0,5–5 cm dlouhé, dužnaté, celokrajné, zasychají již v době kvetení. Květy jsou jednotlivé, blanitých listenů je 4–7(–8), jsou čárkovité až úzce kopinaté, 4–10 mm dlouhé, celokrajné, kališních lístků je (4–)6–9, jsou široce eliptické až vejčité, 10–25 mm, korunních lístků je 10–19, jsou 15–35 mm dlouhé, většinou růžové, někdy levandulově modré s bílým středem, anebo zcela bílé, tyčinek je 20–50. Plodem je tobolka, 5–6 mm dlouhá.
Využití: Původní Američané konzumovali kořeny této rostliny, mají údajně vysokou nutriční hodnotu. Používali je však i v tradiční medicíně. V Evropě se s oblibou pěstuje ve skalních partiích zahrad.
Poznámka: Lewisia rediviva je rostlinným symbolem amerického státu Montana.
Fotografováno v červenci 1977 (USA, jižní Montana).