Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Carnivora, Felidae
Syn.: Felis lynx Linnaeus, 1758
Česká jména: rys ostrovid, rys obecný
Anglická jména: Eurasian lynx
Rozšíření: Areál rysa ostrovida se nachází na území severní Eurasie, táhne se od Skandinávie přes celé Rusko až po Kamčatku a sever Korejského poloostrova. Ostrůvkovitě se vyskytuje také v horách střední a jihovýchodní Evropy, v Malé Asii a na Kavkazu, stejně tak se objevuje v horských oblastech Střední Asie (od pohoří Ťan-šan po Himálaj). Na tomto rozlehlém území je rozlišováno několik poddruhů, na našich fotografiích je zachycen poddruh nominátní.
Způsob života: Obývá rozsáhlé lesní a skalnaté oblasti, tajgu, jehličnaté, smíšené i opadavé lesy, křoviny, stoupá od nížin až do nadmořské výšky okolo 5000 m.
Živí se hlavně malými kopytníky, zajíci, králíky, hlodavci a ptáky. Na lov se vydává brzy ráno nebo za soumraku, pronásleduje svou kořist skrytý ve vegetaci a vrhá se na ní skokem. Velkou oběť usmrtí prokousnutím hrdla. Ulovenou zvěř obvykle odnáší na klidnější místo. Odpočívá v hustém křoví, ve vysoké trávě nebo na vyvýšených skalnatých místech, úkryty si buduje pod vývraty, ve skalních trhlinách nebo v opuštěných norách. Dobře šplhá po stromech a umí plavat, má výborný čich a sluch.
Žije samotářsky, s výjimkou doby námluv (od února do dubna). Po spáření samec odejde hledat další partnerku. Po 67–74 dnech březosti rodí samice 1–4(–5) slepých mláďat, novorozená koťata váží 300–350 g a jsou plně závislá na své matce, která je kojí a chrání. Potomci vidí po 16 dnech, ve 3–5 měsících jsou odstavena. Doprovází matku na lovecké výpravy, aby se naučila lovit. Samice pohlavně dospívá ve věku dvou a samec tří let. Dožívá se 17 let.
Popis: Tato největší evropská kočkovitá šelma dosahuje délky 70–130 cm, výšky v kohoutku 60–68 cm a hmotnosti 18–36 kg. Je pohlavně dimorfní, samec bývá větší a robustnější. Okraje ušních boltců lemují černé štětičky prodloužených chlupů. Hlava je zakulacená, čenich krátký. Po stranách obličeje jsou mohutné licousy. Zornička oka se stahuje do kolmé štěrbiny. Zbarvení je ovlivněné poddruhem, věkem, pohlavím a ročním obdobím. Hustá srst je rezavohnědá až šedožlutá s výrazným hnědočerným vzorem. Středem hřbetu se táhne podélný tmavý pruh. Břicho, přední část krku, vnitřní strana končetin a uši jsou bělavé. Krátký ocas s černou špičkou měří 11–25 cm. Nohy jsou dlouhé, tlapy jsou velké, naspodu hustě osrstěné. Ostré drápy jsou zatahovací.
Ohrožení a ochrana: Hlavními hrozbami pro rysa jsou ztráta biotopů v důsledku odlesňování a nelegální lov a odchyt pro obchod s kožešinami. Komerční lov je zakázán ve všech zemích kromě Ruska. V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století byli rysi znovu vysazováni do Německa, Francie, Rakouska a Švýcarska. V České republice probíhají úspěšné programy opětovného vysazení do přírody, je chráněn zákonem.
Fotografováno dne 20. 12. 2020 (Česko, Čechy, Šumava, Rysí výběh u Kvildy).