Česká jména: lysichiton americký (Mareček 1997)
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Rozšíření: Severozápad Severní Ameriky – od jižní Aljašky až po Oregon, severní Kalifornii a Montanu, snad izolovaně také ve Wyomingu. Zplanělý roste i ve Velké Británii.
Ekologie: Roste v mokřinách, bažinách a ve vlhkých lesích, podél vodních toků, až do nadmořské výšky 1400 m. Kvete od března do května.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem až 30 cm dlouhým. Listy jsou přízemní, řapíkaté, celokrajné, široce kopinaté až vejčité, čepele až 135 cm dlouhé a 70 cm široké, plně se vyvíjejí až po odkvětu. Drobné květy ve válcovité palici 4–12(–14) cm dlouhé, která je obklopena nápadným žlutým toulcem, ten může být až 40 cm dlouhý. Plodem je bobule.
Využití: Listy tohoto druhu byly v minulosti používány (především původním severoamerickým obyvatelstvem) jako potravina a prostředek k léčení popálenin a ran. Květy nepříjemně zapáchají, tato skutečnost našla své vyjádření i v anglickém národním jménu rostliny – Western Skunk Cabbage.
Rostlina se objevuje v kultuře i u nás, vyžaduje humózní půdu a trvale zamokřené stanoviště. Je nutno počítat s jejími většími rozměry.
Poznámka: K rodu Lysichiton jsou v současnosti započítávány jen dva druhy (POWO 2021), kromě zde představovaného severoamerického druhu je to ještě východoasijský druh Lysichiton camtschatcensis, který se odlišuje především smetanově bílým toulcem.
Fotografováno v dubnu 2005 (Česko, Brno, kultura) a dne 10. 5. 2009 (Průhonice, Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy).