MALVA SYLVESTRIS L. – sléz lesní / sléz lesný

Syn.: Malva ambigua Guss., Malva mauritiana L., Malva erecta C. Presl, Althaea sylvestris (L.) Alef.
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Malva sylvestris

Rozšíření: Vyskytuje se v celé Evropě kromě nejsevernějších oblastí, dále v severní Africe a na Kavkaze, izolovaně po Střední Asii a v jižní a jihovýchodní Asii. Zavlečen na Azorské ostrovy, do Severní i Jižní Ameriky (od jižní Brazílie až do Patagonie), jižní Afriky, Austrálie a na Nový Zéland. U nás se vyskytuje téměř na celém území, zejména v nižších a teplejších oblastech.

Ekologie: Roste na návsích, kompostech u zdí a plotů, na rumištích a pustých místech, podél cest. Daří se mu na půdách bohatých na dusík. Kvete od června do října.

Popis: Dvouletá nebo vytrvalá 30–120 cm vysoká rostlina. Lodyha vystoupavá, v dolní části větvená, chlupatá. Listy střídavé, dlouze řapíkaté, 3–7 dlanitoklané, hrubě zubaté, v obrysu okrouhlé, na svrchní straně lysé, na spodní straně roztroušeně chlupaté. Květy vyrůstají ve svazečcích po 2–6 z úžlabí listů. Květní stopky 1–3 cm dlouhé, chlupaté. Kalíšek je tvořen 3 volnými lístky užšími než kališní lístky. Kalich se skládá z 5 do poloviny srostlých cípů, které jsou trojúhelníkovité, 4–9 mm dlouhé, chlupaté. Koruna pravidelná, pětičetná, korunní lístky 2–4krát delší než kališní, červenofialové, tmavěji žilkované, hluboce vykrojené. Plody se skládají z 10–11 plůdků.

Využití: Pěstuje se jako okrasná a léčivá bylina. Listy a květy se používají v čajových směsích, obsahují sliz, třísloviny, vitamín C a karoten. Květy se využívaly k barvení vlny, octů, vína a dalších nápojů na červenomodrou až modrofialovou barvu.

Malva sylvestris
Malva sylvestrisMalva sylvestris

Fotografováno dne 3. 7. 2007 (Česko, Čechy, Tuchořice).