Syn.: Calcitrapa altissima Lam., Calcitrapa brevispina Moench, Centaurea besseriana Janka ex Nyman, Centaurea codruensis Prodan, Centaurea leptoloncha (Spach) Rouy, Centaurea salmantica L., Centaurea tenella hort. ex Spreng., Centaurea tenuiflora Fisch., Cirsium salamanticum Hill, Crocodilium salmanticum Sweet, Microlonchus cichoraceus K. Koch, Microlonchus clusii Spach, Microlonchus delileanus Spach, Microlonchus elatus Spach, Microlonchus gracilis Pomel, Microlonchus leptolonchus Spach, Microlonchus papposus Spach, Microlonchus salmanticus (L.) DC., Microlonchus spinulosus Rouy, Microlonchus valdemorensis Cut.
Česká jména: hispanka prutnatá (Kubát 2002)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Pochází ze Středozemí. Vyskytuje se na Pyrenejském poloostrově, v jižní Francii, Itálii, v Chorvatsku, Řecku a Makedonii, jakož i na mnohých ostrovech (původní výskyt ve východním Středozemí se někdy zpochybňuje). Mimo Evropu roste v severní Africe od Maroka po Tunisko a v Egyptě, také v Turecku, na Kypru a v Izraeli. Původní výskyt na Madeiře a ostrovech Selvagens je pochybný; zavlečení bylo zaznamenáno v dalších zemích západní a střední Evropy, ale i v Severní Americe.
Ekologie: Stanovištěm jsou okraje cest a různé ruderalizované typy vegetace, je indiferentní vůči podkladu. Vystupuje do nadmořské výšky 2000 m.
Popis: Vytrvalá bylina; lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, až 150 cm vysoké, od báze prutnatě větvené, oblé a žebernaté, při bázi s vícebuněčnými chlupy, výše obvykle lysé. Přízemní listy tvoří růžici, jsou lyrovitě peřenodílné, až 35 cm dlouhé a 10 cm široké, s 2–10 trojúhelníkovitými až vejčitými, zubatými laloky; střední lodyžní listy jsou menší, jednodušší, nejvyšší jsou čárkovité. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci lodyhy na stopkách až 15 cm dlouhých; zákrov je vejcovitý, (1–)1,2–2,2 cm dlouhý a 0,7–1,3(–1,7) cm široký, listeny jsou střechovité, 5–7řadé, vnější vejčité, směrem do středu se zužují, jsou zelené, na vrcholku s tmavším lemem a na špičce s krátkým, 0,5–3 mm dlouhým osténkem; okrajové paprskující květy jsou sterilní, vnitřní jsou oboupohlavné, všechny jsou nálevkovité, 1,7–2,8 cm dlouhé, růžové, nachové až fialové, s bělavou trubkou. Nažky jsou podlouhle obvejcovité, 3,2–4,7 mm dlouhé, s 10–15 žebry; chmýr je dvouřadý, vnější jsou delší, štětinovité, vnitřní spíše šupinovité.
Poznámka: Do rodu Mantisalca se řadí asi pět mediteránních druhů; těžiště druhové diverzity je ve Španělsku.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 8. 2018 (Španělsko, Asturias, Cangas de Onís, Ponte Dobra) a 30. 8. 2018 (Cantabria, Espinama).