Merops cyanophrys (Cabanis et Heine, 1860); vlha arabská

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Coraciiformes, Meropidae
Česká jména: vlha arabská
Anglická jména: Arabian green bee-eater

Merops cyanophrys, vlha arabská
Merops cyanophrys, vlha arabská

Rozšíření: Druh se vyskytuje na Arabském poloostrově od Saúdské Arábie směrem na jih po Jemen, na východ se táhne po Omán a Spojené arabské emiráty. V poslední době rozšířil svůj areál až na sever do Levanty. Jsou rozlišovány dva poddruhy. Nominátní poddruh, zachycený na našich fotografiích, obývá západ a jih Arabského poloostrova a jižní Izrael. Areál poddruhu Merops cyanophrys subsp. muscatensis se nachází ve střední a východní části Arabského poloostrova.

Způsob života: Obývá otevřené oblasti s roztroušenými stromy, včetně polopouští, palmové háje, vádí, zahrady a křovinaté stráně. Žije v samotářských a teritoriálních párech, nikoli v koloniích. Loví za letu. Živí se především blanokřídlým hmyzem, ale pojídá také brouky, termity, pavouky a housenky.
Hnízdí v noře dlouhé asi 1–2 m, kterou hloubí obě pohlaví ve strmých hlinitých březích. Samice klade do hnízdní komůrky dvě vejce, které střídavě zahřívají oba partneři po dobu přibližně 19 dní. Rodiče se starají o mláďata a krmí je hmyzem. Potomci opouštějí hnízdo 4 týdny po vylíhnutí.

Popis: Srostloprstý opeřenec z čeledi Meropidae, dosahuje délky 16–18 cm a hmotnosti 15–20 g. Je převážně zeleně zbarvený. Duhovka oka je červená. Černý dlouhý a úzký zobák je mírně zahnutý. Od zobáku přes oko se táhne černý pás až k uchu. Opeření nad okem, na lících a na hrdle je zářivě modré. Na temeni je delší oranžovohnědé peří. Za letu je zřetelné rezavé spodní křídlo. Dlouhý ocas je špinavě zelený a vyčnívají z něj delší střední péra. Břicho je světlejší, mírně namodralé. Krátké a slabé nohy jsou opatřeny ostrými dlouhými drápky. Mláďata jsou matnější než dospělí.

Merops cyanophrys, vlha arabská
Merops cyanophrys, vlha arabská
Merops cyanophrys, vlha arabská

Fotografováno dne 21. 1. 2023 (Omán, Al Kamil).