Syn.: Casselia virginica (L.) Dumort., Cerinthodes virginicum (L.) Kuntze, Hippoglossum virginicum (L.) Lilja, Lithospermum pulchrum Lehm., Lithospermum virginicum (L.) Billb., Mertensia pulmonarioides Roth, Pneumaria virginica (L.) Hill, Pulmonaria glabra Stokes, Pulmonaria tenella Salisb., Pulmonaria virginica L., Steenhammera virginica (L.) Kostel.
Česká jména: plícněnka virginská (Mareček 1997)
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Rozšíření: Vyskytuje se na východě Severní Ameriky, areál druhu se táhne od jihovýchodní Kanady přes oblast Velkých jezer a Novou Anglii až po Virginii, severní Alabamu a Arkansas.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, na mokrých loukách a prameništích, na březích vodních toků. Kvete od dubna do května.
Popis: Vytrvalá bylina s dužnatým oddenkem a lodyhou přímou, 25–50(–60) cm dlouhou, jednoduchou nebo chudě větvenou, lysou. Dolní listy jsou řapíkaté, horní přisedlé, kopinaté, eliptické až obvejčité, celokrajné, lysé, šedozelené. Květy vyrůstají v terminálních nebo axilárních vijanech, jsou nicí, 2–3 cm dlouhé, kališní cípy jsou podlouhlé, lysé, koruna je trubkovitá až zvonkovitá, s 5 zaokrouhlenými cípy, nejprve růžová, později modrá, vzácněji i bílá. Plody jsou tvrdky.
Využití: Původní Američané používali tuto rostlinu v tradiční medicíně. Ve střední Evropě se občas objevuje v kultuře, hodí se především do vlhkých a polostinných partií zahrad; po odkvětu zatahuje.
Poznámka: K rodu Mertensia je v současnosti řazeno 51 druhů (POWO 2022), jeho areál leží na severu Evropy, v severní a východní části Asie a v Severní Americe. Franz Carl Mertens (1764–1831), na nějž odkazuje rodové jméno, byl německým botanikem.
Fotografováno dne 30. 4. 2022 (Česko, Čechy, kultura).