Syn.: Merulius imbricatus Balf.-Browne, Phlebia tremellosa (Schrad.) Nakasone et Burds., Sesia tremellosa (Schrad.) Kuntze, Xylomyzon tremellosum (Schrad.) Pers.
Česká jména: dřevokaz rosolovitý, dřevomorka rosolovitá, žilnatka rosolovitá
Čeleď: Meruliaceae P. Karst. – dřevokazovité
Rozšíření: Je rozšířen v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Objevuje se v září až v březnu v řadách na pařezech a odumřelých kmenech listnatých stromů, hlavně bříz a buků a velmi vzácně i jehličnanů. Upřednostňuje vlhké a stinné lesy.
Popis: Plodnice jsou rozlité, polokloboukaté až kloboukaté, 4–15 cm v průměru, 0,3–0,4 cm tlusté. Jsou polokruhovité, pružné, masitě rosolovité až korovité, někdy měkce kožovité. Povrch je téměř bílý, hustě plstnatý, s chlupatým, obvykle zvlněným okrajem. Často bývají uspořádány nad sebou, mohou vzájemně splývat. Rouško je úzce paprsčitě nebo zvlněně žilnaté, žilky jsou často síťovitě nebo labyrinticky pospojované, jsou barvy okrové, oranžové až růžové, později červenorezavé, okraje mladých plodnic mají hedvábný, zbrázděně skládaný lem. Dužnina je bělavá, za čerstva měkká, rosolovitá. Výtrusný prach je bílý, výtrusy prohnutě válcovité, bezbarvé, velikosti 3,5–5 × 1–1,5 µm.
Poznámka: Je nejedlý. Způsobuje bílou hnilobu dřeva.
Fotografováno ve dnech 20. 1. a 23. 2. 2008, 15. 11. a 6. 12. 2009 (Česko, u Roztok).