Syn.: Kaukenia caffra (E. Mey. ex A. DC.) Kuntze, Mimusops revoluta Baill.
Česká jména: opíhled (Presl 1846, Polívka 1908)
Čeleď: Sapotaceae Juss. – zapotovité
Rozšíření: Druh pobřežních oblastí jihovýchodní Afriky, jehož areál se táhne od jihoafrických provincií Eastern Cape a KwaZulu-Natal až do jihomosambické provincie Inhambane, tedy zhruba od města East London na jihozápadě až po město Inhambane na severovýchodě areálu.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci na pobřežních písčinách a písečných dunách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 100 m.
Popis: Stálezelený keř až menší strom dosahující výšky 1–5(–12) m, bohatě větvený. Letorosty jsou šedivé nebo rezavě přitiskle chlupaté, později lysé. Listy jsou řapíkaté, obvejčité, 3–9 cm dlouhé a 1,8–4,3 cm široké, na bázi klínovité, po okraji mírně podvinuté, na vrcholu zaokrouhlené až mělce vykrojené, na líci nejprve jemně přitiskle chlupaté, později lysé, lesklé, na rubu hustě rezavě přitiskle chlupaté, vzácněji olysalé. Květy vyrůstají v úžlabí listů po 1–8, jsou stopkaté; kalich je asi 8 mm dlouhý, kališních lístků je 8, jsou nestejné, kopinaté až trojúhelníkovité, nahnědle chlupaté; koruna je stejně dlouhá jako kalich, bílá, na bázi srostlá do trubky asi 1,5 mm dlouhé, 3laločných korunních lístků je 8, prostřední cípy jsou kopinaté, postranní od báze rozdělené do 2 úzkých úštů; tyčinek je 8, jsou asi 5 mm dlouhé, prašníky 3–5 mm dlouhé, staminodií je také 8, jsou až 3,5 mm dlouhá, čnělka je asi 6,5 mm dlouhá. Plodem je bobule až 2,5 cm dlouhá, v době zralosti oranžovočervená, jedlá.
Záměny: V Mosambiku by tento druh mohl být zaměněn s druhem Mimusops obtusifolia (ten zasahuje odtud podél břehů Indického oceánu až do Keni), oba se totiž vyskytují v pobřežní křovinaté vegetaci a mají zaokrouhlené listy, které jsou nejširší u vrcholu čepele. Dobře je však odlišuje jiné zabarvení odění na rubu listů, M. obtusifolia má rub listu matně zelený, nikoli rezavý.
Využití: Plody jsou jedlé, sladké, používají se k výrobě želé a alkoholických nápojů; dřevo je velmi kvalitní, je vyhledáváno především pro výrobu lodí. Kůra dřeviny nachází uplatnění v tradiční africké medicíně.
Poznámka: K rodu Mimusops je v současnosti započítáváno 46 druhů (POWO 2021), vyskytují se v tropických oblastech východní polokoule.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 10. 2021 (Mosambik, provincie Inhambane, Praia do Tofo).