Syn.: Allionia linearis Pursh, Mirabilis hirsuta var. linearis (Pursh) B. Boivin, Oxybaphus linearis (Pursh) B. L. Rob., Oxybaphus angustifolius var. linearis (Pursh) Choisy
Česká jména: nocenka (Mareček 1997)
Čeleď: Nyctaginaceae Juss. – nocenkovité
Mirabilis linearis
Rozšíření: Západ USA (vyskytuje se v prérii a v údolích Skalistých hor), okrajově zasahuje i do Kanady (jižní Alberta a Saskatchewan) a severního Mexika (Chihuahua, Coahuila, Durango, San Luis Potosí). V areálu se rozlišují tři variety.
Ekologie: Roste v prérii, na písčitých a kamenitých stanovištích, na narušovaných půdách, suchých trávnících, i na světlinách v dubových a borových lesích, v nadmořských výškách od 200 až do 2700 m. Kvete od pozdního jara do pozdního léta.
Mirabilis linearis
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, vystoupavou nebo poléhavou, vidličnatě větvenou, 10–130 cm vysokou. Listy jsou přisedlé nebo krátce řapíkaté, čárkovité až kopinaté, zelené až modrošedé, 3–11,5 × 0,1–1(–1,8) cm, dužnaté, lysé, žláznaté nebo chlupaté. Květenství jsou terminální nebo úžlabní, květy vyrůstají po 3, koruny jsou trubkovité, 7–11 mm v průměru, bílé až purpurově růžové. Plodem jsou úzce obvejcovité, 3,1–5,5 mm velké nažky obalené antokarpem.
Poznámka: Rod Mirabilis zahrnuje asi 60 druhů, které se vyskytují v mírných a tropických oblastech světa, především tedy v Severní a Jižní Americe.
Mirabilis linearis
Mirabilis linearis
Fotografováno dne 5. 8. 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park).