MITROPHORA SEMILIBERA (DC.) Lév. – smrž polovolný / smrčok hybridný

Syn.: Helvella hybrida Sowerby, Mitrophora hybrida (Sowerby ex Grev.) Boud., Morchella hybrida Pers., Morchella patula var. semilibera (DC.) S. Imai, Morchella rimosipes DC., Morchella semilibera DC.
Česká jména: smrž polovolný, smrž obojetný
Čeleď: Morchellaceae Rchb. – smržovité

Mitrophora semilibera

Rozšíření a ekologie: Roste v dubnu až květnu nepříliš hojně ve světlých teplých listnatých hájích, zahradách a sadech. Upřednostňuje lužní lesy.

Popis: Klobouk je 2–5 cm vysoký a 2–3,5 cm široký, má zvoncovitý tvar, na povrchu s tupými žebry s naznačenými příčkami, které tvoří protáhlé jamky s výtrusným rouškem (theciem). Klobouk je přirostlý ke třeni vnitřní plochou od vrcholu do poloviny až dvou třetin, spodní část je volná. Žebra mají hnědou až černohnědou barvu, jamky olivově hnědou až žlutohnědou. Třeň je 3–10 cm dlouhý, 1–2 cm tlustý, nepravidelně válcovitý, dutý, křehký, na bázi slabě hlíznatý. Má bělavou barvu a zrnitý povrch. Dužnina je tenká, bělavá, voskovitá, vůně slabě houbová, chuť nevýrazná. Výtrusný prach je okrově žlutavý, výtrusy elipsovité, hladké.

Záměny: Podobná kačenka česká (Verpa bohemica) má klobouk přirostlý ke třeni jen na vrcholu. Jiné smrže mají na třeň přirostlý spodní okraj klobouku.

Ohrožení a ochrana: Smrž polovolný je Červeným seznamem zařazen do kategorie téměř ohrožených druhů (NT).

Poznámka: Je to chutná jedlá houba.

Mitrophora semilibera
Mitrophora semilibera

Fotografováno od 18. do 22. 4. 2008 (Česko, u Horoměřic).