Syn.: Cucumis argyi H. Lév., Cucumis intermedius M. Roem., Momordica chinensis Spreng., Momordica elegans Salisb., Momordica indica L., Momordica muricata Willd.
Česká jména: momordyka (Hájek 1562), momordika papara (Presl 1846)
Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité
Momordica charantia
Rozšíření: Druh je původní patrně v tropech Starého světa, někdy je uváděn jako původní skoro ve všech tropických oblastech Afriky, Asie i Austrálie (od Senegalu až po Fidži), jindy je za jeho pravlast označována jen Indie. Do Ameriky byl pravděpodobně zavlečen až později, dnes se zde vyskytuje v širokém pásu od jihu USA až po severní Argentinu.
Ekologie: Často pěstovaná nebo i zplaňující rostlina narušovaných stanovišť, okrajů cest a plotů, křovin i lesních lemů.
Momordica charantia
Popis: Jednoletá jednodomá úponkatá liána, řídce ochmýřená, dost větvená, s typickým pachem, podobným lagenárii; listy měkké, střídavé, řapíkaté, dlanitodílné s 3–7 laloky, řídce ochmýřené podél žilek nebo lysé, do 15 cm veliké, úponky dlouhé do 20 cm, jednoduché; květ pětičetný, žlutý, asi 3 cm v průměru, na dlouhé stopce; plodem je podlouhlá bobule do 30 cm dlouhá, na obou koncích zúžená nebo zašpičatělá, s naznačeným žebrováním nebo bez něj, se zvlněným, většinou hustě bradavičnatým povrchem, bílá, zelená, žlutá, postupně oranžovějící, s oranžovou dužninou a měkkým oplodím; ve zralosti na distálním konci plod puká do 3 chlopní, které se svinou směrem vzhůru, čímž vyniknou semena obalená červeným míškem; semena jsou hnědá, s kresbou.
Využití: Nezralé plody jsou křehké a různou měrou – podle odrůdy – hořké, jedí se celé, po tepelné úpravě i nakládané a především v asijské kuchyni mají velmi rozsáhlé použití. Míšek, obalující semena, je sladký a používá se i k barvení potravin, jedlé jsou i listy; ve větším množství je celá rostlina, zvlášť zralé plody a semena, jedovatá a působí abortivně. Léčebné použití je mnohostranné – odvar z plodů nebo semen se používá např. proti horečce, cukrovce, žlučníkových obtížích apod.
Momordica charantia
Momordica charantia
Momordica charantia
Momordica charantia
Momordica charantia
Fotografovali Petr Vobořil, v říjnu 2010 (Turecko, Kemer) a září 2013 (Německo, Drážďany, Botanische Garten der Technischen Universität), a Jindřiška Vančurová, dne 12. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada, okolí vesnice Los Nevados).