MORICANDIA MORICANDIOIDES (Boiss.) Heywood

Syn.: Brassica moricandioides Boiss., Moricandia ramburii Webb
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Moricandia moricandioides

Rozšíření: Druh Pyrenejského poloostrova, pochází ze střední, východní a jižní části Španělska, nejhojněji roste na jihu země. Je dosti variabilní, v současnosti se v areálu rozlišuje více poddruhů. Zobrazené rostliny zřejmě odpovídají nominátnímu poddruhu (subsp. moricandioides).

Ekologie: Roste ve skalních štěrbinách, na křovinatých svazích, nejčastěji na vápnitých substrátech. Lokality leží v nadmořské výšce 300–700 m.

Moricandia moricandioides

Popis: Jednoletá bylina s přímou nebo vystoupavou, větvenou, až 80 cm dlouhou lodyhou. Přízemní listy jsou řapíkaté, s čepelí obvejčitou až okrouhlou, celokrajnou nebo vroubkovanou; listy na lodyze mají postupně kratší řapík, vyšší jsou přisedlé, bází objímavé, na vrcholu špičaté. Květenství je hrozen s 20–40 květy; kališní lístky jsou obvykle nachové, 2 protilehlé jsou růžkatě prodloužené; korunní lístky jsou 1,8–2,9 cm dlouhé, červenofialové; tyčinek je 6; semeník je svrchní. Plody jsou rozestálé, přímo odstálé, smáčknuté šešule 7–11 cm dlouhé a 1,8–3 mm široké, s jednou řadou semen; semena jsou 1,5–1,8 mm dlouhá, s redukovaným lemem.

Moricandia moricandioides
Moricandia moricandioides

Fotografovala Věra Svobodová, dne 15. 5. 2017 (Španělsko, Andalusie, Ronda).