Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Motacillidae
Syn.: Budytes cinereus (Tunstall, 1771); Calobates cinerea (Tunstall, 1771); Parus caspicus Gmelin, 1774
Česká jména: konipas horský
Anglická jména: Gray wagtail, Grey wagtail
Rozšíření: Konipas horský se vyskytuje ve velké části Evropy i Asie, na jih zasahuje až do severní Afriky, na východě až na Sibiř a do Japonska. Je tažný, zimuje v jižních částech svého chovného areálu, v severní Africe, v jižní a jihovýchodní Asii. Může se zatoulat do různých koutů světa, kupříkladu na Seychely, do Austrálie, Jihoafrické republiky nebo do Kanady.
Je rozlišováno několik poddruhů. Nominátní poddruh se nachází v Evropě, severní Africe a v Asii až po Japonsko. Poddruh Motacilla cinerea subsp. canariensis se vyskytuje na Kanárských ostrovech, poddruh Motacilla cinerea subsp. patriciae na Azorských ostrovech, poddruh Motacilla cinerea subsp. schmitzi na Madeiře.
Způsob života: Žije v blízkosti rychle tekoucích potoků nebo vodopádů, na obnažených skalách nebo na mělčinách, často v zalesněných oblastech, ale také v otevřené krajině, zejména v horských oblastech, kde vystupuje až do nadmořské výšky 4100 m.
Pojídá různé druhy vodního hmyzu, jepice, brouky, pulce, korýše a měkkýše.
Často sedí na skalách poblíž potoků nebo na stromech naklánějících se nad vodou. Létá rychle, houpavě a obratně. Živí se na zemi, rychle běhá a mává ocasem nahoru a dolů, když se zastaví.
Žije samotářsky nebo v malých skupinách. V období rozmnožování je monogamní a velmi teritoriální. Samec předvádí svatební akrobatické lety. Oba dospělci se podílejí na stavbě hnízda z větviček, travin a mechu, často ve štěrbinách břehů, na skalní nebo kamenité římse, případně pod mostem, obvykle poblíž rychle tekoucího potoka. Vystlané je jemnějšími travinami, rostlinnými vlákny a koňskými žíněmi. Samice snáší 4–6 vajec, která inkubují oba partneři po dobu 11–13 dní. Mláďata jsou odchovávána a krmena oběma rodiči po dobu 12–13 dnů a poté ještě dva nebo tři týdny po opuštění hnízda. Ptáci opouštějí hnízdiště od srpna do října. Návrat probíhá od března do května.
Popis: Štíhlý konipas s velmi dlouhým ocasem, dosahuje délky 18–19 cm, rozpětí křídel 25–27 cm a hmotnosti 15–23 g. U samce je vrchní strana šedá. Na šedé hlavě je úzké bílý nadoční proužek a neúplný oční kroužek je rovněž bílý. Duhovka oka je tmavě hnědá. Bílý knír ostře kontrastuje s černou bradou a hrdlem. Zobák je černý. Záď je olivově žlutá. Spodní část těla je citronově žlutá, na hrudi a v podocasí žlutější. Na křídle jsou kryty olivově šedé, letky jsou černé s bílými okraji na vnitřních letkách. Velmi dlouhý ocas je černý s bílými vnějšími pery. Nohy jsou narůžovělé, zatímco u všech ostatních druhů jsou černé.
Samice je nevýrazně šedá. Brada a hrdlo jsou bělavé. Spodní strana je světleji žlutá.
Fotografováno dne 22. 1. 2023 (Omán, Wadi Bani Khalid).