Myocastor coypus (Molina, 1782); nutrie říční

Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Rodentia, Myocastoridae
Syn.: Mus coypus Molina, 1782; Myocaster coypus (Molina, 1782); Myopotamus coypus (Molina, 1782)
Česká jména: nutrie, nutrie říční, bobr bahenní, bobr jihoamerický, řekomyš americká
Anglická jména: Coypu

Myocastor coypus
Myocastor coypus

Rozšíření: Původně jihoamerický druh pocházející z Argentiny, jižní Brazílie, Uruguaye, Paraguaye, Bolívie a středního Chile. Uměle byl vysazen v Severní Americe, Evropě, Asii i Africe. U nás žije v rybnících, velká populace se nachází také na Vltavě poblíž Podolské vodárny.

Způsob života: Ve své původní domovině nutrie říční žije v močálech, bažinách, ukrývá se v dlouhých norách, které buduje v březích vodních toků. Aktivní je zejména za večerního soumraku, ale často ji potkáme ve dne. Většinu času stráví ve vodě, pod vodou vydrží na jedno nadechnutí až pět minut. Plovací blány na zadních nohách a kulatý ocas jí umožňují rychle plavání. Živí se převážně dužnatými rostlinami, travinami, kořeny, měkkýši, raky nebo červy.
Nutrie je velmi společenská, žije v rodinách, menší rodinná společenstva vede samice. Samec hájí území, když se rodí mláďata. Samice může mít mláďata 2(–3)krát ročně. V jednom vrhu se rodí 5–6, někdy i více mláďat. Doba březosti se pohybuje mezi 121–139 dny. Mláďata se rodí plně vyvinutá, ochlupená a s otevřenýma očima.

Popis: Nutrie má zavalité tělo s krátkým silným krkem a širokou hlavou v délce 38–80 cm a dlouhý (30–50 cm), kuželovitý ocas pokrytý tmavými šupinami a řídce porostlý štětinovitými chlupy. Kvalitní srst chrání pokožku před sebemenším množstvím vody. Váží 7–12 kg, samci bývají vetší než samice. Vodnímu způsobu života je přizpůsobena hustou srstí a plovacími blánami na zadních pětiprstých nohách, volný zadní palec používá k údržbě srsti. Pysky má až za mohutnými oranžovými řezáky, takže muže hlodat i pod vodou. Má malé oči vysoko nasazené a malé boltce. Chlopňovité nozdry se při potápění uzavírají. Samice může mláďata krmit ve vodě, protože má umístěné bradavky vysoko na bocích.

Poznámka: Od konce 19. století se nutrie chová na farmách. Pro ceněnou kožešinu byla vysazena na mnoha místech Evropy. K nám se první nutrie dostaly okolo roku 1925, ale intenzivní chov v zajetí se rozšířil až po 2. světové válce. Nutrie, které se do přírody dostaly z chovů, jsou u nás invazivním druhem.

Myocastor coypus
Myocastor coypus
Myocastor coypus
Myocastor coypus
Myocastor coypus
Myocastor coypus

Fotografováno ve dnech 26. 4. 2019 (Česko, Praha, Vltava u Podolské vodárny), 10. 4. 2019 (Úvaly, u rybníka Fabrák) a 5. 6. 2019 (Praha, u rybníka Martiňák).