Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Carnivora, Otariidae
Syn.: Arctocephalus australis (Quoy et Gaimard, 1830); Arctocephalus cinereus (Peron, 1816); Arctocephalus lobatus (Gray, 1828); Arctocephalus williamsi (McCoy, 1877); Eumetopias cinerea (Peron, 1816); Eumetopias lobatus (Gray, 1828); Neophoca lobata (Gray, 1828); Otaria albicollis Péron, 1816; Otaria australis (Quoy et Gaimard, 1830); Otaria cinerea Péron, 1816; Zalophus lobatus (Gray, 1828); Zalophus williamsi (McCoy, 1877)
Česká jména: lachtan šedý
Anglická jména: Australian sea lion, White-capped sea lion
Rozšíření: Vyskytuje se na jižním a jihozápadním pobřeží Austrálie, jeho areál se táhne od jihovýchodu Jižní Austrálie až po ostrovy Houtman Abrolhos na západoaustralském pobřeží. Největší populace se nachází na jihoaustralském Klokaním ostrově a na blízkých útesech Dangerous Reef.
Způsob života: Žije na ostrovech, v chráněných zátokách, na kamenitých a písečných plážích, bez problémů zdolává stupňovité útesy. Po souši se pohybuje trochu těžkopádně, avšak plavec je to rychlý a obratný.
Loví ve vodách kontinentálního šelfu, většinou v hloubkách 20–100 m chobotnice, olihně, sépie, různé druhy ryb a humry. Samci se potápějí hlouběji a hledají potravu dále od břehu.
Rozmnožuje se v jakoukoli roční dobu a porody jsou vysoce nesynchronizované, mláďata se rodí po celý rok. Je polygynní, dominantní samec hlídá na svém území několik samic, dokud se nedostanou do říje. Výhružným postojem a chováním zastrašuje soupeře, svůj okrsek opouští, jen aby se nakrmil.
Samice pohlavně dospívají ve 4–5 letech a vždy se vracejí na stejné místo, kde se narodily. Samci se mohou pářit se samicemi z různých kolonií a pohlavně dospívají většinou až v šesti letech. Interval mezi porody je obvykle 17–18 měsíců. Samice po 14 měsících březosti rodí jediné mládě, které po dobu prvních devíti dnů nepřetržitě kojí. Potom odchází do moře pro potravu, v této době se páří samcem. Jako u většiny ploutvonožců dochází k pozastavení březosti. Samice střídá kojení na břehu s výpravami za krmením. Mláďata si hrají u pobřeží a v přílivových bazénech, zatímco se jejich matky vydávají na moře. Matka kojí potomka po dobu 14–18 měsíců, obvykle jej odstavuje před opětovným porodem. Při narození je mládě dlouhé přibližně 60–70 cm a váží 6–9 kg, je tmavě čokoládově hnědé až uhlově černé. První línání probíhá v 8–10 týdnech, poté jeho srst připomíná srst matky.
Mezi přirozené predátory patří žraloci a kosatky.
Popis: Lachtan šedý je pohlavně dimorfní. Dospělý samec dosahuje délky 180–220 cm a hmotnosti 180–250 kg, samice jsou 130–180 cm dlouhé a váží 61–105 kg. Hlava je u obou pohlaví poměrně široká a dlouhá s tlamou se zužující do tupého nosu. Oči jsou posazené daleko od sebe a krátké ušní boltce přiléhají těsně ke straně hlavy. Přední i zadní ploutve jsou pokryty srstí na horní části nejblíže k tělu, jinak jsou pokryty tmavou kůží. Barva srsti samic a mláďat je žlutohnědá až světle šedá svrchu a žlutohnědá až světle žlutá vespod, s dělicí čárou od krku dolů ke kořeni předních ploutví a hřbetu po stranách. Samec je černý až tmavě hnědý s velmi tlustým krkem, s přibývajícím věkem mu narůstá hříva, která sahá od hlavy k ramenům. Novorozenci jsou sytě hnědí až šedočerní, ale s věkem šednou. Mohou také vykazovat bledou korunu, což budí dojem, že mají tmavé masky.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2015) řadí lachtana šedého k ohroženým druhům (EN). Největším ohrožením je rybolov, kdy se často zaplete do sítí, mezi další hrozby patří degradace stanoviště, rušení lachtanů v koloniích lidmi, úmyslné zabíjení, choroby, chemické znečištění, klimatické změny a úniky ropy.
Fotografováno dne 9. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Seal Bay).