NEPETA GLUTINOSA Benth. – šanta / kocúrnik

Syn.: Glechoma glutinosa (Benth.) Kuntze, Nepeta badamdarica Lipsky
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Nepeta glutinosa

Rozšíření: Druh vysokohoří jižní části Střední Asie, vyskytuje se v oblasti od Pamíru přes Hindúkuš a Karákóram až po Západní Himálaj, tedy od Tádžikistánu, severovýchodního Afghánistánu a severního Pákistánu přes indický stát Džammú a Kašmír až po nejzápadnější část Číny.

Ekologie: Roste na alpínských trávnících, na kamenitých svazích a březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 3500 do 4200 m. Kvete od července do září.

Nepeta glutinosa

Popis: Vytrvalá aromatická bylina, trsnatá, celá hustě žláznatě chlupatá, s lodyhami přímými, 30–80 cm dlouhými, jednoduchými nebo jen chudě větvenými, hustě olistěnými. Listy jsou v obrysu podlouhle eliptické, 12–25(–35) mm dlouhé a 10–15(–20) mm široké, přisedlé nebo až poloobjímavé, po okraji hluboce pilovité až skoro laločnaté. Květenství je terminální, skládá se z oddálených 2–5květých lichopřeslenů, které vyrůstají v úžlabí horních listů a listům podobných listenů; listeny jsou úzce eliptické, zhruba stejně dlouhé jako kalich; květní stopky jsou 1–2 mm dlouhé; kalich je úzce trubkovitý, 8–11 mm dlouhý, rovný, jeho cípy jsou úzce trojúhelníkovité; koruna je zhruba 20 mm dlouhá, modrá až nafialovělá, nachová, růžová nebo bílá, trubka je štíhlá, výrazně vyniklá, mírně zakřivená, 2pyská, dolní pysk je delší než horní. Plody jsou elipsoidní tvrdky.

Nepeta glutinosaNepeta glutinosa
Nepeta glutinosa
Nepeta glutinosaNepeta glutinosa
Nepeta glutinosa

Fotografoval Jindřich Houska, dne 24. 7. 2013 (Indie, Ladakh, svah nad Hemisem směrem k Shangu přes sedlo).