OLEA EUROPAEA var. SYLVESTRIS (Mill.) Lehr – olivovník evropský planý

Syn.: Olea europaea subsp. oleaster (Hoffmanns. et Link) Negodi, Olea europaea subsp. sylvestris (Mill.) Hegi, Olea oleaster Hoffmanns. et Link, Olea sylvestris Mill.
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovníkovité

Olea europaea var. sylvestris

Rozšíření: Pochází z teplých částí Středozemí. Původní výskyt se předpokládá v jižním Portugalsku, ve Španělsku, v Itálii a Řecku. V Asii je nepochybně původní v Turecku, Sýrii, Libanonu a Izraeli, v Africe od Maroka po Libyi. V Itálii zasahuje původní výskyt od jihu zřejmě jen k Neapoli a do Apulie, vyskytuje se ovšem na většině ostrovů; původní výskyt ve francouzské Provence je nejistý, stejně tak v Dalmácii. Původní areál se obtížně stanovuje vlivem častých záměn se zplanělými kulturními olivovníky.

Ekologie: Charakteristická součást stálezelené mediteránní vegetace, typicky roste spolu s rohovníkem (Ceratonia siliqua) nebo ve společnosti žumary nízké (Chamaerops humilis); přežívá i v degradačních stádiích této vegetace typu macchie apod.

Olea europaea var. sylvestris

Popis: Stálezelený, většinou nízký a bohatě větvený keř; mladé větvičky jsou trnovitě zakončené; borka je šedá; letorosty jsou podélně proužkované. Listy jsou vstřícné, kopinaté, vejčité až téměř okrouhlé, 0,7–1,3(–3) cm dlouhé a (2–)4–6(–10) mm široké, na bázi uťaté až srdčité, celokrajné, tupě špičaté. Čtyřčetné květy tvoří krátké úžlabní laty; kalich je drobný, s krátkými cípy; koruna je zvonkovitá, 4–5 mm dlouhá; tyčinky jsou 2; gyneceum srůstá z 2 plodolistů. Plodem je elipsoidní, málo olejnatá peckovice, jen 1–1,2 cm dlouhá, s hladkou peckou.

Poznámka: Výchozí typ kulturní olivy (Olea europaea var. europaea) byl z plané olivy selektován zřejmě v Malé Asii. Od kulturní olivy se odlišuje drobnějším, převážně keřovým vzrůstem, přítomností kolců, kratšími a širšími listy často s odlišným tvarem báze a drobnějšími plody. Tyto znaky se ale mohou objevovat i u zplanělých kulturních olivovníků, zejména v dalších generacích, příčinou toho je možná hybridizace planých a kulturních oliv. Proto vzájemný vztah planých a kulturních oliv pojímají badatelé dosti různorodě: v literatuře jsou oba typy hodnoceny od úrovně druhu až po pouhou varietu a některá schémata planou a kulturní olivu neodlišují vůbec.

Olea europaea var. sylvestris
Olea europaea var. sylvestris
Olea europaea var. sylvestris
Olea europaea var. sylvestris

Fotografováno dne 22. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, Cefalù, La Rocca).