Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Opluridae
Syn.: Hoplurus barnardi Peters, 1854; Hoplurus sebae Boulenger, 1885, Oplurus sebae Duméril et Bibron, 1837; Oplurus torquatus Cuvier, 1829, Tropidurus cuvieri Gray, 1831
Česká jména: leguán madagaskarský
Anglická jména: Cuvier’s madagascar swift
Rozšíření: Obývá západ ostrova Madagaskar a Komorské ostrovy. Nominátní poddruh Oplurus cuvieri subsp. cuvieri, zachycený na našich fotografiích, žije na Madagaskaru. Komorský poddruh Oplurus cuvieri subsp. comorensis se nachází na ostrově Ngazidja.
Způsob života: Stromový druh, obývá na západě ostrova tropicky suchý opadavý les, na severu vlhké pobřežní lesy. Dobře šplhá po stromech, v jejichž dutinách hledá úkryt před predátory, ve větvích naopak nehybně vyčkává na kořist. Často se vyhřívá na skalnatých a kamenitých stanovištích. V období dešťů se živí květy, listy a ovocem. Během období sucha pojídá především hmyz, např. mravence, cvrčky a sarančata.
Páří se na začátku období dešťů v říjnu až listopadu. O několik dní později samice vykope mělkou díru pod kamenem nebo v písčité půdě a naklade do ní 2–5 vajec. Snůška je snadnou a častou kořistí hadů. Mláďata se líhnou asi po 70 dnech, jsou soběstačná, nevyžadují mateřskou péči.
Popis: Leguán s trnitým ocasem z čeledi oplurovitých, dosahuje délky 25–29(–38) cm. Je šedohnědě zbarvený s béžovými tečkami a skvrnami. Tělo je pokryté pravidelnými šupinami. Na ocase jsou nestejně dlouhé prstence trnitých šupin. Kolem krku se táhne tmavohnědý až černý límec, světle ohraničený. U nedospělých jedinců jsou příčné pruhy na zádech, u dospělých jsou pruhy méně výrazné. Na předních i zadních končetinách je pět prstů se zahnutými drápy. Samec bývá mohutnější než samice.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2011) klasifikuje madagaskarský poddruh Oplurus cuvieri subsp. cuvieri z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC), avšak komorský poddruh Oplurus cuvieri subsp. comorensis za kriticky ohrožený (CR). Jeho populace je omezena na malém území na skalnatém pobřeží a je vysoce ohrožena lovem vesničanů.
Poznámka: Georges Cuvier, po němž byl druh pojmenován, byl francouzský přírodovědec a zoolog, který žil v letech 1769–1832.
Fotografováno ve dnech 2. a 4. 10. 2016 (Madagaskar, Bekopaka) a 4. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national Tsingy de Bemaraha).