Česká jména: pachysandra (Mareček 1999)
Čeleď: Buxaceae Dumort – zimostrázovité
Rozšíření: Východoasijský druh vyskytující se v Japonsku a střední Číně. Pěstuje se i v dalších příhodných oblastech světa, občas může i zplaňovat (Severní Amerika, Evropa).
Ekologie: Roste jako podrost ve vlhkých a stinných lesích, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 2600 m. Kvete od dubna do května.
Popis: Stálezelený nízký polokeř s větvemi poléhavými až vystoupavými, až 30 cm dlouhými. Listy jsou střídavé, nahloučené v horní části větví, řapíkaté, obvejčité až kosočtverečné, 2,5–5(–9) cm dlouhé a 1,5–3(–6) cm široké, kožovité, na bázi klínovité, při okraji v horní části čepele zubaté. Květenství je terminální, 2–4 cm dlouhé, přímé; květy jsou jednopohlavné, 4četné, bílé, přisedlých samčích květů je více než 15, jejich okvětní lístky jsou vejčité, 2,5–3,5 mm dlouhé, nitky tyčinek jsou asi 7 mm dlouhé; krátce stopkaté samičí květy vyrůstají po 1 nebo 2 při bázi květenství nebo jednotlivě v úžlabí listů, jejich okvětní lístky jsou vejčité. Plodem je vejcovitá tobolka, 5–6 mm dlouhá.
Využití: Vysazuje se s oblibou v přistíněných partiích zahrad a parků, v kultuře se objevuje v několika kultivarech.
Poznámka: K rodu Pachysandra jsou v současnosti započítávány tři akceptované druhy. Kromě zde popisovaného jsou to ještě východoasijský druh Pachysandra axillaris a severoamerický druh Pachysandra procumbens. Oba tyto další druhy nemají květenství terminální.
Fotografováno dne 9. 4. 2017 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví).