Syn.: Agaricus adscendibus Bolton, Agaricus contiguus Bull., Agaricus contiguus Bull. et Vent., Agaricus involutus Batsch, Agaricus involutus Batsch var. involutus, Omphalia involuta (Batsch) Gray, Paxillus involutus var. excentricus Fr.
Čeleď: Paxillaceae Lotsy – čechratkovité
Rozšíření: Je rozšířená v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Vyrůstá velmi hojně v červnu až listopadu ve všech typech lesů, v křovinách, sadech, parcích, zahradách i na volných plochách mezi domy. Upřednostňuje nevápenatou půdu.
Popis: Klobouk má v průměru 2–15 cm, v mládí je polokulovitý, později rozložený, až mírně nálevkovitý, vždy s podvinutým okrajem. Povrch je nejprve plstnatý, později lysý, ve stáří s rýhovaným okrajem, za vlhka lehce slizký. Má okrově hnědou barvu, s olivovým nebo ve stáří s rezavým nádechem. Lupeny jsou husté, sbíhavé na třeň, v mládí lehce zvlněné. Zpočátku mají světle okrovou barvu, později s olivovým nádechem, otlačením hnědnou, ve stáří jsou až rezavě hnědé. V dospělosti mohou být u třeně pospojované jako síťka. Třeň je vysoký 3–8 cm, do 2 cm tlustý, hladký, válcovitý, má žlutavou nebo nahnědlou barvu, po otlačení hnědne. Dužnina je pevná, šťavnatá, žlutavé barvy, na řezu hnědne, vařením černá. Má nakyslou chuť a vůni slabě houbovou. Výtrusný prach je okrově hnědý.
Záměny: Podobná je čechratka olšová (Paxillus rubicundulus), která je vázaná na olše, je menší, světlejší a klobouk má tenký, na povrchu vláknitě šupinkatý.
Poznámka: Dříve byla považována za jedlou houbu podřadné kvality. U některých jedinců však může vyvolat těžké alergické reakce, obsahuje antigen, který způsobuje rozpad červených krvinek. V syrovém stavu je jedovatá.
Fotografováno ve dnech 6. 9. (u Řevnic) a 1. 11. 2008 (Žihelská pahorkatina).