Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Pelecaniformes, Pelecanidae
Syn.: Pelecanus grandiceps De Vis, 1905
Česká jména: pelikán australský, pelikán brýlový
Anglická jména: Australian pelican
Rozšíření: Areál druhu se nachází na území Austrálie, Indonésie, Papuy-Nové Guineje, Šalamounových ostrovů a Východního Timoru. Navštěvuje Fidži, Nauru, Novou Kaledonii, Nový Zéland, Palau a Vanuatu.
Způsob života: Tento vysoce společenský opeřenec obývá mořské pobřeží, přílivové oblasti, pobřežní brakické a slané laguny, ústí řek, vnitrozemní mokřady, bažiny a jezera s velkým množstvím potravy.
Loví střemhlav pádem do vody z výšky, ale kořist uchvátí i na zemi. Živí se převážně rybami, krevetami, raky, obojživelníky, malými plazy i drobnými savci. Nepohrdne zbytky od rybářů. V dobách nedostatku dokonce pojídá mláďata racků a kachen.
Rozmnožuje se v zimě nebo brzy na jaře ve velkých koloniích, obvykle na malých písčitých ostrůvcích nebo na mořském pobřeží, podél močálů a jezer, v místech, kde je málo predátorů.
Je sezónně monogamní, každé období rozmnožování se spáruje s partnerem, s kterým hnízdí. Po námluvách se oba dospělí podílí na stavbě hnízda. Použití materiálů je závislé na místě hnízdiště, jednoduchá pozemní hnízda vyhloubená v písku jsou lemovaná trávou, složitější z větviček, trávy, listů a mořských řas jsou vybudovaná na stromech a keřích. Samice snáší 1–3 vejce, která inkubují oba partneři po dobu 32–35 dnů. Mláďata se líhnou holá a slepá a rodiče je krmí vyvrhnutou potravou do hnízda. Po 25 dnech se mláďata shlukují ve skupině nedospělých ptáků, kde je rodiče přilétají krmit. Ve čtyřech měsících se stávají nezávislými. Pohlavně dospívá ve věku 3–4 let. Ve volné přírodě se obvykle dožívají 15–25 let. V zajetí žije déle.
Popis: Jeden z největších létajících ptáků, dosahuje délky 152–188 cm, rozpětí křídel 230–250 cm a hmotnosti 4–6,8 kg. Pohlavní dimorfismus se vztahuje pouze na velikost těla a zobáku, nikoli na zbarvení peří. Duhovka oka je tmavě hnědá. Okolo oka je žlutá holá kůže, ohraničená černou linkou. Na šíji je krátký, nevýrazný šedavý huňatý hřeben z peří. Délka růžového zobáku u samice dosahuje 36–41 cm, u samce 42–48 cm. Na dolním čelisti je pružný kožní vak. Na horní části zobáku je ostrá žlutá zahnutá špička. Tělo je bílé. Křídla a ocas jsou černé. Šedé až modrošedé krátké nohy jsou umístěny v zadní části těla, což umožňuje výkonné pádlování, avšak znesnadňuje chůzi na souši. Chodidla se čtyřmi prsty jsou opatřena plovacími blánami, která usnadňuje plavání, a nebrání v ohýbání prstů a stání na větvích stromů a keřů.
Fotografováno ve dnech 7. a 9. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Emu Bay a American River).