PHALLUS IMPUDICUS L. – hadovka smrdutá / hadovka smradľavá

Syn.: Hymenophallus togatus Kalchbr., Ithyphallus impudicus (L.) Fr., Morellus impudicus (Pers.) Baton, Phallus foetidus Sowerby, Phallus impudicus f. togatus (Kalchbr.) Quél., Phallus impudicus var. togatus (Kalchbr.) Costantin et L. M. Divour
Česká jména: hadovka smrdutá, hadovka zápašná
Čeleď: Phallaceae Corda – hadovkovité

Phallus impudicus

Rozšíření: Hadovka smrdutá je rozšířená skoro celosvětově, chybí v tropickém pásmu.

Ekologie: Vyrůstá hojně v červnu až září na nejrůznějších stanovištích – v listnatých, smíšených i jehličnatých lesech, v parcích, křovinách, u cest, i v zahradách. Má vysokou toleranci ke zhoršujícímu se prostředí, rozšiřuje se i za vymírající houby na antropicky ovlivněná stanoviště. Je považována za expanzivní druh.

Popis: Plodnice jsou v mládí kulovité nebo vejčité, o průměru až 6 cm, na spodu s bílými myceliovými provazci. Mají bělavou barvu, pach slabě ředkvový, pod kožovitým povrchem (okrovkou) je slizovitá vrstva. Později okrovka pukne a vznikne pochva se dvěma až třemi laloky. Z pochvy vyroste třeň 10–20 cm dlouhý, do 5 cm široký, válcovitý, porézní, uvnitř dutý, bílé barvy. Na třeni je náprstkovitý nebo zvonkovitý klobouk s voštinově žebernatým povrchem pokrytým zeleným slizem, který obsahuje výtrusy. Sliz silně páchne po mršině. Na vrcholu klobouku je malý bílý terčík. Ve stáří je klobouk už bez slizu a má bělavou barvu. Chuť je nevýrazná. Výtrusy jsou uvolňovány v raném stadiu vývoje plodnice, jsou nažloutlé, podlouhle elipsoidní, hladké, tlustostěnné. Rozšiřují je mouchy, které přitahuje pach, sliz s výtrusy se na ně nalepí.

Záměny: Podobná je také jedlá hadovka valčická (Phallus hadriani), která má vajíčko i pochvu růžové až fialové. Vyskytuje se zřídka v teplých oblastech na písčité půdě.
Hadovka smrdutá závojová (Phallus impudicus var. pseudoduplicatus) a síťovka dvojitá (Dictiophora duplicata) mají pod kloboukem zřetelný závoj.

Využití: Mladé, dosud ve vajíčku uzavřené plodnice jsou jedlé, nejčastěji se upravují v trojobalu.

Poznámka: Pro svůj tvar byla v minulosti tato houba zasvěcena bohyni plodnosti Ceres. Pastýři věřili, že hadovka smrdutá podporuje pohlavní pud, proto jí krmili dobytek. Hadovky měly (a v některých zemích dosud mají) pověst silného afrodiziaka. Vajíčkům se také říká „čertovo vejce“.

Phallus impudicusPhallus impudicus
Phallus impudicusPhallus impudicus

Fotografováno od 14. do 18. 6. 2008 (Česko, Čechy, okolí Roztok).