Syn.: Cystacanthus harmandii Benoist, Cystacanthus turgida (Fua ex Hook. f.) G. Nicholson, Meninia turgida Fua ex Hook. f.. Phlogacanthus harmandii (Benoist) Benoist
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité
Rozšíření: Druh je původní v Indočíně – Vietnam, Kambodža, Laos. Je to v době květu velmi pohledná dřevina, je proto vysazována i v tropických zahradách (např. ostrovy Martinik, Réunion, Mauricius, Seychely), místy se rozšířila i do volné krajiny. Na Réunionu, kde byla poprvé zaznamenána v roce 1940, má její šíření téměř invazní charakter.
Ekologie: Roste v tropických vlhkých lesích a lesních lemech, v křovinaté vegetaci, ale i v okolí lidských sídel a kolem cest.
Popis: Polokeř s větvemi vystoupavými až přímými, 50–300 cm dlouhými, nahoře nachově naběhlými, lysými, na bázi dřevnatějícími. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté až eliptické, 10–18 cm dlouhé a 3–6 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, lysé. Květenství je terminální, latnaté, 5–20 cm dlouhé; listeny jsou kopinaté, 12–14 mm dlouhé, 2 listence podepírající kalich jsou kopinaté, až 10 mm dlouhé, špičaté; kalich je kratší než koruna, 5cípý, sytě nachový, koruna je 2pyská, 25–35 mm dlouhá, bílá nebo růžová až nafialovělá, korunní trubka je výrazně zakřivená, horní pysk je 2laločný, spodní 3laločný, cípy jsou nestejné, špičaté; tyčinky jsou 2, staminodia také 2. Plodem je úzce elipsoidní tobolka, 3–4 cm dlouhá.
Poznámka: K rodu Phlogacanthus v současnosti náleží 41 druhů (POWO 2023), všechny pocházejí z jižní a jihovýchodní Asie.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 26. 8. a 9. 9. 2022 (Réunion, nedaleko vyhlídky Maido a Saint Gilles Les Bains, Jardin d’Eden).