PHYLLOTOPSIS NIDULANS (Pers.) Singer – hlíva hnízdovitá / hlivník hniezdovitý

Syn.: Agaricus jonquilla Lév., Agaricus nidulans Pers. Claudopus nidulans (Pers.) Peck, Crepidotus jonquilla (Lév.) Quél., Crepidotus nidulans (Pers.) Quél., Dendrosarcus nidulans (Pers.) Kunte, Panus nidulans (Pers.) Pilát, Panus stevensonii Berk. et Broome, Pleurotus nidulans (Pers.) P. Kumm., Pocillaria stevensonii (Berk. et Broome) Kuntze
Čeleď: Tricholomataceae R. Heim ex Pouzar – čirůvkovité

Phyllotopsis nidulans

Rozšíření a ekologie: Vyrůstá dosti vzácně v chladnějších měsících roku na trouchnivějícím dřevu listnatých i jehličnatých stromů.

Popis: Klobouk je hygrofánní, má průměr 3–8 cm, je bokem přirostlý, někdy s naznačeným třeněm. Má polokruhovitý nebo škeblovitý tvar, okraj je dlouho podvinutý. Povrch klobouku je kožovitý s krátkými chloupky, barvu má oranžovou až hnědožlutou, časem bledne. Lupeny jsou sytě oranžové, řídké, střídané s kratšími, na ostří jemně pilovité. Dužnina je bělavá, pružná, vůně i chuť nakyslá, u starších plodnic nepříjemná. Výtrusný prach je světle skořicový, výtrusy ledvinovité, 5–6 × 2,5–3 µm velké.

Phyllotopsis nidulans
Phyllotopsis nidulansPhyllotopsis nidulans

Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je hlíva hnízdovitá řazena do kategorie téměř ohrožený druh (NT).

Záměny: Podobná čechratka sklepní (Tapinella panuoides) má plodnice okrové až žlutohnědé, husté žluté lupeny, vyrůstá na dřevu jehličnanů.

Využití: Je nejedlá.

Phyllotopsis nidulans

Fotografováno ve dnech 9. 12. 2007 a 1. 3. 2009 (Česko, u Roztok).