Syn.: Boletus brumalis Pers., Boletus ciliatus Hornem., Boletus fasciculatus Schrad., Boletus fuscidulus Schrad., Boletus hypocrateriformis Schrank, Boletus umbilicatus Schrank, Favolus apiahynus Speg., Leucoporus brumalis (Pers.) Sacc., Leucoporus brumalis (Pers.) Speg., Leucoporus vernalis (Fr.) Pat., Microporus substriatus (Rostk.) Kuntze, Polyporellus brumalis (Pers.) P. Karst., Polyporellus fuscidulus (Schrad.) P. Karst., Polyporus brumalis f. subarcularius Donk, Polyporus cyathoides Quél., Polyporus fuscidulus (Schrad.) Fr, Polyporus luridus Berk. et M. A. Curtis, Polyporus nanus F. Brig., Polyporus pauperculus Speg., Polyporus subarcularius (Donk) Bondartsev, Polyporus substriatus Rostk., Polyporus trachypus Rostk., Polyporus tucumanensis Speg., Polystictus substriatus (Rostk.) Cooke
Čeleď: Polyporaceae Fr. ex Corda – chorošovité
Rozšíření a ekologie: Roste poměrně hojně především v únoru až dubnu a v říjnu až listopadu na ležících mrtvých kmenech, větvích a pařezech listnatých stromů, hlavně bříz, dubů, buků, olší, jeřábů a jasanů.
Popis: Klobouk je okrově až tmavě hnědý, někdy šedavý, lysý až jemně plstnatý. Je plochý, s nálevkovitě tvarovanou střední částí a ostrými okraji. Má průměr 2–7 cm. Rourky jsou velmi krátké asi 0,3 mm, smetanově nebo okrově zbarvené, mírně sbíhavé na třeň, póry středně široké, asi 0,5–1 mm, často ve tvaru kosočtverce, v blízkosti třeně poněkud prodloužené. Třeň je většinou centrální, okrový až tmavě hnědý, jemně plstnatý. Dužnina je kožovitá, má bělavou barvu. Výtrusný prach je bílý, výtrusy válcovitě zakřivené.
Záměny: Je zaměnitelný za choroš brvitý (Polyporus ciliatus), který roste v březnu až červenci na stejném substrátu, má mnohem drobnější póry a chlupatý okraj klobouku, a za choroš plástvový (Polyporus arcularius), který má vláknitý okraj klobouků a velké bělavé kosočtverečné póry.
Poznámka: Je nejedlý.
Fotografováno ve dnech 2. 3. 2008 (Roztoky u Prahy) a 8. 3. 2008 (Plešivec u Litoměřic).