POLYPORUS CILIATUS Fr. – choroš brvitý / trúdnik strapkatý

Syn.: Boletus nummulariformis L. Marchand, Favolus brasiliensis var. guarapiensis (Speg.) Rick., Polyporellus ciliatus (Fr.) P. Karst., Polyporus brumalis var. expansus Velen., Polyporus coerulescens Velen., Polyporus guarapiensis Speg., Polyporus saitoi Lloyd, Polyporus ustalis Velen., Polyporus zonatus Velen. – choroš zimní
Čeleď: Polyporaceae Fr. ex Corda – chorošovité
Polyporus ciliatus
Rozšíření a ekologie: Roste nejčastěji v březnu až červenci, v listnatých a smíšených lesích na ležících větvích, kmenech a pařezech listnatých stromů, zvláště bříz, olší, jeřábů a buků. Výjimečně se objeví i na jehličnanech. Roste jednotlivě nebo v malých skupinách.
Popis: Klobouk má průměr 2–10 cm, je kožovitý, okrouhlý, v mládí vyklenutý, později plochý, až uprostřed vmáčklý. Povrch klobouku je jemně plstnatý až přitiskle šupinkatý, ve stáří olysává. Má šedohnědou až okrově žlutou barvu, ve stáří je žlutě okrový. Rourky jsou krátké a mírně sbíhavé, bělavé, ve stáří nažloutlé. Póry jsou okrouhlé a velmi drobné, mají průměr menší než 0,5 mm. U mladých plodnic jsou rourky v hymenoforu okem stěží rozlišitelné. Třeň je 2–6 cm vysoký, 0,5–1 cm tlustý, válcovitý, někdy mírně výstředný, při bázi je často hlízovitě zesílený. Má šedavou barvu, je jemně hnědě šupinkatý. Dužina je tenká, v mládí kožovitě elastická, později tvrdá. Výtrusný prach je bílý, výtrusy válcovité, hladké, bezbarvé a 5–7,5 × 2–2,5 µm velké.
Polyporus ciliatus
Záměny: Je zaměnitelný především za některé jiné chorošovité houby, především za choroš poloplástvový (Polyporus brumalis), který se odlišuje hlavně značně větší velikostí rourek v hymenoforu.
Poznámka: Je nejedlý. Rozkládá odumřelou dřevní hmotu.
Polyporus ciliatus
Polyporus ciliatus
Fotografováno dne 18. 4. 2008 (okolí Roztok).